Lajme

Shefi i Shell paralajmëron rrezik nëse ka shkurtim të prodhimit


Reduktimi i prodhimit të naftës dhe gazit do të ishte “i rrezikshëm dhe i papërgjegjshëm”.

Kështu i tha medias britanike “BBC” shefi i gjigantit të energjisë Shel, Wael Sawan.

Ai këmbënguli se bota ende “ka nevojë dëshpërimisht për naftë dhe gaz” pasi lëvizjet drejt energjisë së rinovueshme nuk po ndodhnin aq shpejt sa për ta zëvendësuar atë.

Sawan paralajmëroi rritjen e kërkesës nga Kina dhe një dimër i ftohtë në Evropë mund të rrisë sërish çmimet e energjisë dhe faturat.

Profesoreshë Emily Shuckburgh, një shkencëtare klimatike në Universitetin e Kembrixhit, tha se firmat si Shell duhet të përqendrohen në përshpejtimin e tranzicionit të gjelbër “në vend që të përpiqen të sugjerojnë se më të rrezikuarit në shoqëri shërbehen në çfarëdo mënyre duke zgjatur përdorimin tonë të naftës dhe gazit”.

Bota është në një garë për të hequr dorë nga lëndët djegëse fosile në favor të alternativave më të gjelbra pasi liderët globalë janë zotuar të mbajnë botën nga ngrohja me më shumë se 1.5C këtë shekull.

Vitin e kaluar Komisioni Evropian përshkroi se si BE-ja do të përshpejtonte kalimin e saj drejt energjisë së gjelbër për t’i dhënë fund varësisë së saj nga nafta dhe gazi rus.

Shumë vende nuk kanë infrastrukturën për të kaluar në forma më të qëndrueshme të energjisë.

Saëan tha se një luftë ndërkombëtare e ofertave për gazin vitin e kaluar bëri që vendet më të varfra si Pakistani dhe Bangladeshi të paaftë të përballonin dërgesat e gazit natyror të lëngshëm (LNG), të cilat në vend të kësaj u devijuan në Evropën Veriore.

“Ata hoqën LNG nga ato vende dhe fëmijët duhej të punonin dhe studionin nën dritën e qiririt”, tha ai.

Komiteti i Ndryshimeve Klimatike zbuloi se pajisjet shtëpiake të gazit ishin të lidhura me problemet e frymëmarrjes dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Claire Fyson, bashkë-drejtuese e politikës klimatike në Climate Analytics, një institut global i shkencës dhe politikave, i tha BBC-së: “Ideja që është një zgjedhje midis varësisë sonë ndaj karburanteve fosile ose punës nën dritën e qirinjve është një keqinterpretim bruto i realitetit, kur dihet se burimet e rinovueshme janë më të pastra, më të lira dhe më të mira për shëndetin publik”.

Mbretëria e Bashkuar është zotuar të shpenzojë 11.6 miliardë paund për financimin ndërkombëtar të klimës, por një memorandum i parë nga BBC tha se goditjet ekonomike si pandemia e Covid kishin “shndërruar një objektiv të zgjatur në një sfidë të madhe”.

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Fatih Birol, ka thënë se “nëse qeveritë janë serioze për krizën klimatike, tani nuk mund të ketë investime të reja në naftë, gaz dhe qymyr”.

Ndërsa kreu i OKB-së Antonio Gutteres tha se investimi në prodhimin e ri të naftës dhe gazit ishte “çmenduri ekonomike dhe morale”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore