Lajme

Shefi i OKB-së thërret nenin 99 për Gazën në një veprim të rrallë dhe të fuqishëm


Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres ka thirrur atë që konsiderohet gjerësisht si mjeti më i fuqishëm diplomatik që disponon.

Në një letër drejtuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së, Guterres thirri nenin 99 të Kartës së OKB-së, i cili thotë se “Sekretari i Përgjithshëm mund të sjellë në vëmendje të Këshillit të Sigurimit çdo çështje që sipas mendimit të tij mund të kërcënojë ruajtjen e paqes dhe sigurisë ndërkombëtare”.

Letra përfaqëson herën e parë që Guterres ka thirrur artikullin që kur mori rolin e sekretarit të përgjithshëm të OKB-së më 1 janar 2017.

Në letër, Guterres i bën thirrje Këshillit të Sigurimit që të bëjë presion për të shmangur një katastrofë humanitare dhe apelon që të shpallet një armëpushim humanitar në Gaza.

Ai paralajmëroi se pret që rendi publik në Gaza së shpejti të prishet pasi sistemi humanitar shembet totalisht.

“Situata po përkeqësohet shpejt në një katastrofë me implikime potencialisht të pakthyeshme për palestinezët në tërësi dhe për paqen dhe sigurinë në rajon”, shkroi ai.

“Një rezultat i tillë duhet të shmanget me çdo kusht”.

Komuniteti ndërkombëtar ka “përgjegjësi për të përdorur të gjithë ndikimin e tij për të parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm dhe për t’i dhënë fund kësaj krize”, tha Guterres.

Më herët shefi i OKB-së, theksoi “prishjen e plotë” të rendit publik si rezultat i sulmeve të pandërprera të Izraelit në Gaza.

Në anën e kufirit të Gazës, strehimoret e improvizuara dhe shtëpitë e familjeve tashmë janë tejmbushur dhe shumë prej tyre po flenë në rrugë. Nga ana tjetër, mijëra trupa egjiptiane janë dislokuar për të parandaluar çdo fluks masiv refugjatësh, për të cilin Egjipti thotë se do të dëmtonte traktatin e tij të paqes prej dekadash me Izraelin.

OKB thotë se rreth 1.87 milionë njerëz – më shumë se 80 për qind e popullsisë – janë larguar tashmë nga shtëpitë e tyre. Shumë palestinezë kanë frikë se nuk do të lejohen të kthehen.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore