Kosova

Shefi i BE-së në Serbi: Situata në Kosovë është shqetësuese, po e monitorojmë situatën


Emanuele Giaufret

Shefi i Delegacionit të Bashkimit Evropian në Beograd, Emanuele Giaufret, ka dënuar dhunën e protestuesve serbë në Veri të Kosovës ndaj ushtarëve të KFOR-it, dhe ka pohuar se BE-ja është duke e ndjekur me shumë kujdes situatën, dhe se mbeten në kontakt me Prishtinën dhe Beogradin në përpjekje për të de-përshkallëzuar dhunën.

“Të hënën, ne pamë skena të rënda dhune dhe ne dënojmë dhunën gjatë së cilës pamë se shumë njerëz u plagosën dhe u plagosën në mesin e demonstruesve, por edhe midis forcave të KFOR-it, të cilët janë atje për të parandaluar dhunën”, ka thënë Giaufret gazetarëve në Beograd.

Ai theksoi se situata momentale në Veri të Kosovës “është shqetësuese”, dhe shtoi se Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, po e monitoron situatën atje me shumë kujdes, në mënyrë që të dy të qëndrojnë në kontakt me të dyja shtetet në për të kontribuar në depërshkallëzimin e dhunës.

“Përfaqësuesi i Lartë e bëri të qartë se policia e Kosovës duhet të ndalojë operacionin rreth objekteve komunale dhe se protestuesit të tërhiqen, sepse ky është një hap përpara. Është e qartë se duhet t’i kthehemi dialogut, sepse është e vetmja zgjidhje që mund ta normalizojë situatën dhe ta kthejë atë në favor të popullatës vendase”, shtoi ai.

Ndryshe, dhjetëra pjesëtarë të KFOR – kryesisht hungarezë dhe italianë – u lënduan gjatë një ndërhyrjeje për t’i shpërndarë protestuesit serbë në Zveçan të hënën. Pasi paqeruajtësit e NATO-s kërkuan nga protestuesit të shpërndahen, ata nuk pranuan dhe hodhën gurë, shok-bomba e koktej molotovi.

Gjithashtu, veturat e ekipeve të gazetarëve kosovarë janë dëmtuar të hënën dhe të martën nga persona të panjohur në Leposaviq, Zubin Potok e Zveçan. Veturave u janë shpërthyer gomat dhe në to janë vizatuar simbole nacionaliste serbe. Janë dëgjuar edhe këngë shoviniste.

Kjo situatë u krijua pasi që Policia e Kosovës asistoi për t’i futur në zyrat e tyre kryetarët e Zveçanit, Leposaviqit dhe Zveçanit, duke hasur në kundërshtimin e serbëve lokalë.

Ky veprim i autoriteteve kosovare u kritikua nga e tërë bashkësia ndërkombëtare.

Madje, nga Departamenti Amerikan i Shtetit deklaruan se ky veprim do të ndikojë në marrëdhëniet në mes të Kosovës dhe ShBA-së.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore