Biznes

Shefi ekzekutiv i Boeing jep dorëheqjen pas zinxhirit të aksidenteve


Problemet më të fundit me avionët e gjeneratës së re të prodhuara nga Boeing i kushtuan detyrën Dave Calhoun.

Shefi ekzekutiv njoftoi synimin e tij për të dhënë dorëheqjen si numri një i kompanisë në fund të vitit 2024, koha për të identifikuar një CEO të ri dhe për t’i besuar të gjitha dosjet delikate të gjigantit amerikan të hapësirës ajrore.

Në të njëjtën kohë, Stan Deal, kreu i divizionit të avionëve komercialë – ai që krijoi avionët nën hetim – dhe Larry Kellner, president i bordit të pavarur të kompanisë, po dalin gjithashtu në pension me efekt të menjëhershëm.

Një epoke po i vjen fundi, sipas të brendshmëve, dhe po largohen të gjithë ata që kishin miratuar projektin 737 Max që krijoi më shumë probleme.

Pika e kthesës sakaq vjen pas takimeve të tensionuara dhe delikate gjatë fundjavës midis shefave kryesorë të linjave ajrore amerikane dhe bordit të drejtorëve të Boeing, pa praninë e Calhoun dhe Deal në tryezë.

Të gjithë CEO-t amerikanë kanë kërkuar efektivisht ‘kokat’ e dy menaxherëve dhe kanë kërkuar një kurs të ri.

Pak ditë më parë, inspektorët nga FAA, organi federal i aviacionit amerikan, shkruan në një raport se kishin gjetur 97 probleme me linjat e prodhimit 737 Max në të dy uzinat e Boeing pranë Seattle dhe Spirit AeroSystems në Wichita, Kansas.

Kjo e fundit është një kompani e veçantë që prodhon avionë për Boeing.

Calhoun u përpoq të rezistonte deri në fund. Por prej ditësh “ushtria” ishte rritur, edhe brenda kompanisë, duke i kërkuar të bënte një hap prapa dhe të merrte një kurs të ri për Boeing.

Me sa telashe po përballet Boeing?

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore