Lajme

Shefi ekzekutiv i Apple mori 41 milionë dollarë nga shitja më e madhe e aksioneve që nga viti 2021


Shefi Ekzekutiv i Apple Inc. Tim Cook shiti aksione me vlerë rreth 41 milionë dollarë pas taksave në shitjen e tij më të madhe në më shumë se dy vjet.

Kjo, ndërsa aksionet e prodhuesit të iPhone rrëshqiten nga nivelet më të larta të fundit.

Lajmi u bë i ditur nga kompania mediatike “Bloomberg”.

Cook shiti 511 mijë aksione, sipas një dosjeje në Komisionin e Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim të SHBA-ve të martën.

Ai ka ende rreth 3.28 milionë aksione në kompaninë me bazë në Cupertino, Kaliforni, ku ka punuar për më shumë se dy dekada, sipas të dhënave të përpiluara nga Bloomberg.

Shitja e aksioneve vjen pasi Cook mori një ulje të rrallë pagash prej rreth 40 për qind në 49 milionë dollarë për vitin 2023.

Si pjesë e ndryshimeve në kompensimin e tij, çmimet e aksioneve të tij të lidhura me performancën e Apple do të rriten në 75 për qind këtë vit nga 50 për qind më parë.

Drejtues të tjerë të Apple zbuluan gjithashtu shitjet e aksioneve, duke përfshirë zëvendës presidentët e lartë Deirdre O’Brien dhe Katherine Adams, të cilët shitën 11.3 milionë dollarë në aksione secili.

Shitja e fundit e madhe e aksioneve të Cook ishte në gusht 2021, kur ai shiti më shumë se 750 milionë dollarë në aksionet e Apple pasi kishte përfunduar një dekadë si CEO.

Pas mbajtjes së taksave, ai fitoi rreth 355 milionë dollarë, sipas të dhënave të përpiluara nga Bloomberg.

Aksionet e Apple arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave në korrik dhe që atëherë kanë rënë me më shumë se 12 për qind mes një shitjeje më të gjerë të teknologjisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore