Lajme

SHBA thotë se 22 ushtarë janë plagosur në një aksident me helikopter në Siri


Ushtria e Shteteve të Bashkuara tha se një aksident me helikopter në Sirinë verilindore ka lënë 22 anëtarë të shërbimit amerikan të plagosur, megjithëse nuk u raportua asnjë zjarr armik në kohën e “fatkeqësisë”.

“Anëtarët e shërbimit po marrin trajtim për lëndimet e tyre dhe 10 janë evakuuar në objektet e kujdesit më të lartë jashtë Zonës së Përgjegjësisë të Komandës Qendrore të SHBA-ve”, tha ushtria amerikane në një deklaratë të hënën.

Një hetim është duke u zhvilluar për të përcaktuar shkakun e aksidentit të dielën në Sirinë verilindore, tha në një deklaratë Komanda Qendrore e SHBA.

Deklarata shtoi se “asnjë zjarr armik nuk u raportua” në momentin e aksidentit.

Forcat amerikane që operojnë në Siri që nga viti 2015 janë nën sulme sporadike nga luftëtarët e ISIL (ISIS) dhe grupet e mbështetura nga Irani që veprojnë në vend.

Të paktën 900 ushtarë amerikanë janë dislokuar në Siri, së bashku me një numër të pazbuluar të kontraktorëve ushtarakë amerikanë, si pjesë e operacioneve për të ndihmuar Forcat Demokratike Siriane të udhëhequra nga kurdët në luftën kundër ISIL (ISIS).

Në mars, qeveritë e Iranit dhe Sirisë dënuan forcat amerikane për kryerjen e sulmeve në tokën siriane që raportohet se vranë 19 njerëz dhe u nisën si hakmarrje e dukshme për një sulm me dron që plagosi ushtarët amerikanë dhe vrau një kontraktor amerikan.

Droni i dyshuar i prodhuar nga Irani vrau një kontraktor amerikan, plagosi një tjetër dhe plagosi pesë ushtarë amerikanë në bazën e tyre në verilindje të vendit pranë qytetit të Hassakeh.

Sulmet hakmarrëse të SHBA thuhet se u kryen nga avionë luftarakë F-15 që goditën tre lokacione, të gjitha në afërsi të Deir Az Zor, një rajon në Sirinë lindore që kufizohet me Sirinë.

Në prill, forcat amerikane thanë se kishin vrarë një personazh të lartë të ISIL (ISIS) dhe dy anëtarë të tjerë të grupit në një operacion “bastisje helikopterësh” në Siri.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore