Lajme

SHBA-të sanksionojnë grupin izraelit, për sulmin ndaj autokolonave të ndihmës në Gaza


Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj një grupi “ekstremist të dhunshëm” izraelit për bllokimin dhe dëmtimin e autokolonave të ndihmave humanitare në Gaza, ndërsa rreziku i urisë rritet në territorin e rrethuar palestinez.

Administrata e Presidentit Joe Biden vuri në shënjestër të premten Tzav 9, një grup, qëllimi i deklaruar i të cilit është të parandalojë çdo ndihmë nga hyrja në Gaza. Ai akuzoi grupin për plaçkitje dhe djegie kamionëve të ndihmës.

“Ofrimi i ndihmës humanitare është jetik për të parandaluar përkeqësimin e krizës humanitare në Gaza dhe për të zbutur rrezikun e urisë”, tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë.

“Qeveria e Izraelit ka përgjegjësinë për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e autokolonave humanitare që kalojnë tranzit nga Izraeli dhe Bregu Perëndimor në rrugën drejt Gazës. Ne nuk do të tolerojmë akte sabotimi dhe dhune që synojnë këtë ndihmë thelbësore humanitare”.

Sanksionet u njoftuan një ditë pasi mediat izraelite cituan komisionerin e policisë izraelite Kobi Shabtai të thoshte se ministri i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë Itamar Ben-Gvir bëri presion për të parandaluar zbatimin e ligjit nga mbrojtja e autokolonave të ndihmave në Gaza.

Për muaj të tërë, izraelitët e krahut të djathtë kanë protestuar dhe bllokuar rrugët për të parandaluar dërgesat e ndihmave të arrijnë në Gaza, e cila është nën një bllokadë mbytëse izraelite. Përpjekjet kanë tendosur më tej rrjedhën e ndihmave që nevojiten dëshpërimisht në territor.

Javët e fundit, protestuesit kanë shtuar sulmet e tyre ndaj autokolonave, veçanërisht kur ato kalojnë nëpër Bregun Perëndimor të pushtuar. Muajin e kaluar, ata dogjën dy kamionë me ndihma në zonën e Hebron Hills, një sulm që Departamenti i Shtetit i SHBA fajësoi Tzav 9.

Sanksionet bllokojnë asetet e grupit në SHBA dhe kryesisht ndalojnë qytetarët amerikanë të angazhohen në transaksione me ta. Ato u imponuan sipas një urdhri ekzekutiv (EO) të lëshuar nga Biden që krijoi një kornizë ligjore për ndëshkimet e SHBA kundër individëve dhe subjekteve që “minojnë paqen, sigurinë dhe stabilitetin” në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Javën e kaluar, administrata Biden thirri të njëjtin urdhër për të sanksionuar Gropën e Luanëve, një grup i armatosur palestinez.

Megjithatë, Washingtoni i ka rezistuar thirrjeve për të penalizuar zyrtarët izraelitë përgjegjës për abuzimet kundër palestinezëve në Bregun Perëndimor, duke përfshirë Ben-Gvir dhe ministrin ultranacionalist të Financave Bezalel Smotrich.

Këtë muaj, senatori amerikan Chris Van Hollen i kërkoi administratës Biden të përdorte urdhrin ekzekutiv për të synuar Smotrich.

“Për mendimin tim, Smotrich duhet t’i nënshtrohet sanksioneve sipas këtij OE,” tha Van Hollen.

Ministri i financave ka mbajtur në burim taksat që i detyrohen Autoritetit Palestinez dhe në mars, ai deklaroi 800 hektarë në Bregun Perëndimor si tokë shtetërore izraelite.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore