Lajme

SHBA-të mund ta shpallin PMC “Wagner” organizatë terroriste


Administrata e presidentit amerikan Joe Biden po shqyrton mundësinë e shpalljes së kompanisë private ushtarake PMC “Wagner”, e lidhur me oligarkun e Kremlin-it, Yevgeny Prigozhin, një organizatë të huaj terroriste.

Lajmi u bë i ditur nga kompania “Bloomberg”, duke cituar dy bashkëbisedues të informuar.

Argumentohet se përcaktimi i PMC “Wagner” si një organizatë e huaj terroriste do t’i lejonte SHBA-ve të fillonte ndjekje penale kundër grupit dhe anëtarëve të tij, si dhe të konfiskonte pasuritë e tij në mbarë botën.

Vendimi përfundimtar për këtë ende nuk është marrë, theksuan bashkëbiseduesit e Bloomberg-ut.

Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti Amerikan i Shtetit nuk e komentuan informacionin.

Ndjekja e Washington-it për PMC “Wagner” është krijuar për të frenuar aktivitetet e mercenarëve në Ukrainë, si dhe për të kundërshtuar ndikimin e tyre në rritje në Afrikë.

Grupi, ashtu si themeluesi i tij Yevgeny Prigozhin, është tashmë nën sanksione nga SHBA-të, BE-ja dhe Britania.

Ju kujtojmë se PMC “Wagner” u shfaq në vitin 2014 dhe operoi në mënyrë aktive në një numër vendesh ku Rusia ka interesa të rëndësishme – në veçanti, Siria, Libia, Republika e Afrikës Qendrore dhe Ukraina.

Aty ndër të tjera kanë kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Pas pushtimit të plotë të Federatës Ruse në Ukrainë, vagnerianët morën pjesë në masakrat e civilëve.

Yevgeny Prigozhin për një kohë të gjatë mohoi lidhjen me PMC “Wagner”, dhe së fundi konfirmoi ekzistencën e këtij grupi.

Oligarku, i cili është nën sanksionet perëndimore, konsiderohet të jetë i afërt me Putin-in dhe një mbështetës i një lufte agresive kundër Ukrainës.

Më herët u bë e ditur se anëtarët e Parlamentit Evropian duan të njohin kompaninë private ushtarake “Wagner” si një organizatë terroriste.

Prigozhin, oligarku rus pranon se ka themeluar grupin e mercenarëve Wagner

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore