Lajme

SHBA-të dhe Shqipëria diskutojnë për mbrojtjen – konsultime kryesore dypalëshe në Tiranë


Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Shqipëria kryesuan bashkërisht konsultimet dypalëshe të mbrojtjes.

Kështu bën me dije Departamenti amerikan i Mbrojtjes, i cili thekson se konsultimet u drejtuan nga Spencer Boyer, Zëvendës Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Politikat Evropiane dhe të NATO-s dhe Gelardina Prodani, sekretarja e Përgjithshme e Ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë.

Veprimtaria nisi me fjalime nga ministri shqiptar i Mbrojtjes, Niko Peleshi.

Gjatë këtyre konsultimeve, të dy delegacionet shkëmbyen mendime mbi peizazhin e sigurisë në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht në dritën e veprimeve të paprovokuara dhe agresive të Rusisë në Ukrainë.

Takimet u fokusuan në një sërë çështjesh të bashkëpunimit dypalësh të sigurisë, duke përfshirë rritjen e aftësive ushtarake të Shqipërisë në këmbësorinë, krahun rrotullues, mjetet shpërthyese dhe mbrojtjen kibernetike.

Gjithashtu, delegacionet diskutuan strategjitë për të forcuar aftësitë logjistike dhe të menaxhimit të burimeve të ministrisë së Mbrojtjes së Shqipërisë, së bashku me metodat e përmirësuara të rekrutimit dhe mbajtjes së personelit.

Pika kryesore e ngjarjes ishte nënshkrimi i një kuadri udhëzues nga bashkëkryesuesit, duke përshkruar përpjekjet e ardhshme dypalëshe të bashkëpunimit të sigurisë.

Të dyja palët theksuan rëndësinë e aleancës strategjike të qëndrueshme SHBA-Shqipëri, duke nënvizuar angazhimin e tyre të ndërsjellë për ruajtjen e vlerave të përbashkëta dhe promovimin e objektivave të përbashkëta të sigurisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore