Lajme

SHBA-të dërgojnë ekspertët e shpëtimit të pengjeve në Izrael dhe vënë në gatishmëri forcat speciale


Shtetet e Bashkuara kanë dërguar ekspertë të shpëtimit të pengjeve për të këshilluar Forcat e Mbrojtjes së Izraelit për lirimin e 150 pengjeve – duke përfshirë ndoshta disa amerikanë – të cilët u rrëmbyen nga Hamasi gjatë sulmit të përgjakshëm në Izraelin jugor, ka mësuar “The Messenger”.

Ndërkohë, forcat e operacioneve speciale të SHBA-ve janë vendosur në gatishmëri në një vend evropian aty pranë, sipas dy zyrtarëve të lartë ushtarakë amerikanë që folën me The Messenger në kushte anonimiteti për të diskutuar çështje të ndjeshme të sigurisë kombëtare.

Burimet i përshkruan këto trupa si “shkelmues të dyerve”, të cilët mund të kryejnë vetë një përpjekje shpëtimi, nëse urdhërohen.

Për momentin, nuk ka asnjë indikacion se forcat amerikane do të ndihmojnë në ndonjë operacion në terren në Izrael, thanë burimet.

Por, amerikanët janë vetëm disa orë larg me avion nëse duhet të ndërhyjnë.

SHBA-të dërguan këshilltarë nga komuniteti i inteligjencës amerikane për të shtuar një ekip të operacioneve speciale amerikane të caktuar në Ambasadën Amerikane në Izrael, thanë burimet për The Messenger.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin konfirmoi të martën se SHBA-të kanë “njerëz në terren” të cilët do të ndihmojnë autoritetet izraelite “me inteligjencë dhe planifikim” për operacionet e mundshme që përfshijnë përpjekjet për shpëtimin e pengjeve.

Austin, i cili udhëtoi në Bruksel me Kryetarin e Shefave të Përbashkët Gjeneral Charles Brown për t’u takuar me Grupin e Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës, tha se Pentagoni ka një “celulë ndërlidhëse” në Izrael që punon me forcat e operacioneve speciale izraelite. Austin tha gjithashtu se SHBA-të kanë aftësinë për të “dislokuar me shpejtësi burime të tjera në rajon”.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se 11 amerikanë u vranë në Izrael dhe disa mbeten të zhdukur.

Zyrtarët nuk kanë konfirmuar se amerikanët janë në mesin e pengjeve, por të martën, anëtarët e familjes së katër amerikanëve dolën përpara për të thënë se besonin se të dashurit e tyre ishin rrëmbyer në Rripin e Gazës, i cili kontrollohet nga Hamasi.

Hamasi kërcënoi të hënën se do të fillonte ekzekutimin e pengjeve si hakmarrje për sulmet ajrore hakmarrëse të Izraelit në Rripin e Gazës.

Ndihma shtesë për Izraelin është një pjesë e një fluksi mbështetjeje nga SHBA-të pas një sulmi të befasishëm nga luftëtarët e Hamasit gjatë fundjavës që vrau më shumë se 1 mijë e 200 izraelitë.

Dy njësitë kryesore kundër terrorizmit nën Komandën e Përbashkët të Operacioneve Speciale që kanë ndërmarrë historikisht misione të shpëtimit të pengjeve globalisht janë Forca Delta, e njohur zyrtarisht si Detashmenti Operacional i 1-rë i Forcave Speciale-Delta, dhe Ekipi i Gjashtë i SEAL-s i Marinës (Grupi i Zhvillimit të Luftës Speciale Detare).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore