Lajme

SHBA, sulmi ku mbetën të vdekur 3 persona në Austin arrestohet i dyshuari


Stephen Nicholas Broderick

Ish-oficeri i zbatimit të ligjit i dyshuar për vrasjen e tre personave të dielën e 18 prillit në Austin është kapur pas një kërkimi 20-orësh.

Autoritetet gjetën Stephen Nicholas Broderick, 41 vjeç, të hënën e 19 prillit, herët pasi morën dy telefonata në lidhje me një burrë që ecte përgjatë një rruge në periferi të Manor të Austin-it.

Ai kishte një pistoletë në brezin e tij, por u mor në paraburgim pa ndonjë dhunë të mëtejshme.

Broderick akuzohet për vrasjen e tre personave në një kompleks apartamentesh në atë që autoritetet e përshkruan si një “situatë shtëpiake”.

Shefi i përkohshëm i policisë së Austin Joseph Chacon, tha se ish-detektivi i dinte dhe i vinte në shënjestër viktimat e tij.

Dy femra dhe një mashkull të cilët u deklaruan të vdekur në vendin e ngjarjes.

FBI dhe Marshallët e SHBA-së ndihmuan në zbatimin e ligjit lokal në kërkimin e Broderick-ut, i cili iku para se të vinte policia.

Në një moment, autoritetet u thanë banorëve të zonës të strehohen në vend.

Chacon tha se policia ishte e shqetësuar se Broderick “mund të merrte një peng”.

Zëdhënësja e departamentit, tha se Broderick hetoi krimet e pronës në Austin derisa u arrestua në qershor. Pasi ai u akuzua për sulm seksual të një fëmije.

Ai u vendos në pushim administrativ dhe më vonë dha dorëheqjen.

Çfarë ka ndodhur?

Të shtënat u zhvilluan në Austin veriperëndimore, rreth 10 milje larg Kapitolit të Teksasit.

Chacon u bëri thirrje banorëve aty afër të kërkonin strehim dhe të telefononin policinë nëse ata zbulojnë Broderick, i përshkruar si një burrë zezak, që ishte parë i veshur me bluzë gri, syze dielli dhe një kapele bejsbolli.

Autoritetet nuk e dinë drejtimin që ai udhëtoi ose nëse ai u arratis me këmbë ose automjet.

Helikopterët po kërkojnë për të, së bashku me agjentë nga FBI-ja dhe Shërbimi Marshall i SHBA-së.

Të shtënat u raportuan në 11:42 të mëngjesit me kohën lokale. Oficerët mbërritën në skenë katër minuta më vonë, por Broderick ishte zhdukur.

Policia fillimisht e përshkroi atë në një deklaratë si “një incident aktiv me të shtënat”, para se të thoshte një orë më vonë se dukej se ishte “një situatë e brendshme” dhe se nuk kishte “asnjë rrezik për publikun e gjerë”.

Por gjatë konferencës për shtyp, Chacon dhe të tjerët e përshkruan si një situatë të paqëndrueshme.

“Unë do të thoja që rreziku mbetet ende i lartë në këtë pikë”.

Në një konferencë të dytë dy orë më vonë, Chacon ngriti urdhrin për strehim në vend, por i këshilloi banorët të “qëndronin vigjilentë”.

Deri në atë kohë, Broderick u kishte shmangur autoriteteve për më shumë se pesë orë dhe Chacon tha se ata po zgjeronin kërkimet e tyre përtej skenës së krimit.

Autoritetet nuk i identifikuan tre viktimat, të cilat u shpallën të vdekur në vendin e ngjarjes, por thanë se dy ishin gra Hispanike dhe një ishte një njeri i zi.

Zyrtarët thanë se nuk ishte raportuar për lëndime të tjera.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore