Lajme

SHBA sanksionon firmat kineze në goditjen e zinxhirit të furnizimit me fentanil


SHBA ka njoftuar sanksione ndaj 25 firmave dhe individëve me bazë në Kinë që dyshohet se janë të përfshirë në prodhimin e kimikateve të përdorura për prodhimin e fentanilit.

Fentanil, një opioid i fuqishëm që përdoret si qetësues luan një rol të madh në krizën e vazhdueshme të drogës në SHBA. Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland tha se zinxhiri i furnizimit të drogës “shpesh fillon me kompanitë kimike në Kinë”.

Ambasada e Kinës në Washington nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga agjencia e lajmeve “Reuters”.

Në prill, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze tha se nuk kishte “një gjë të tillë si trafikimi i paligjshëm i fentanilit” midis Kinës dhe Meksikës.

Kjo erdhi pasi presidenti meksikan Andrés Manuel López Obrador i bëri thirrje qeverisë kineze të ndihmojë në ndalimin e rrjedhës së supozuar të fentanilit dhe pararendësve të tij në vendin e tij.

Autoritetet amerikane fajësojnë bandat meksikane të drogës për furnizimin me fentanil për përdoruesit në të gjithë SHBA.

Fentanil mund të përshkruhet ligjërisht nga mjekët, por një rritje dramatike e varësisë nga opioidet në SHBA në dekadat e fundit ka çuar në një rritje të prodhimit të paligjshëm dhe mbidozave.

Në vitin 2022, droga u lidh me një rekord prej 109 mijw e 680 vdekjesh.

Departamenti amerikan i thesarit njoftoi sanksione kundër atij që e quajti një “rrjet me bazë në Kinë përgjegjës për prodhimin dhe shpërndarjen” e prekursorëve të fentanilit dhe një sërë drogash të tjera të paligjshme.

Zyrtarët thonë se kompanitë në zinxhirin e furnizimit me fentanil përdorin në mënyrë rutinore adresa të rreme dhe etiketime të gabuara për të shmangur identifikimin e produkteve të tyre nga forcat e rendit.

Ato të prekura nga sanksionet përfshijnë 12 subjekte dhe 13 individë me bazë në Kinë, si dhe dy entitete dhe një individ me bazë në Kanada, tha thesari.

Sanksionet do të ngrijnë asetet amerikane të subjekteve dhe do t’i ndalojnë amerikanët të merren me to. Merrick Garland do të udhëtojë në Meksikë me zyrtarë të tjerë të lartë për takime se si të trajtohet furnizimi i drogave ilegale.

“Ne e dimë se kush është përgjegjës për helmimin e popullit amerikan me fentanil”, u tha Garland gazetarëve.

“Ne e dimë se ky rrjet përfshin krerët e karteleve, trafikantët e tyre të drogës, pastruesit e parave të tyre, operatorët e tyre klandestinë të laboratorëve, forcat e tyre të sigurisë, furnizuesit e tyre të armëve dhe furnizuesit e tyre kimikë”.

Aktakuza që akuzojnë tetë kompani kineze dhe 12 punonjës të tyre për krime që lidhen me prodhimin e fentanilit dhe metamfetaminës, shpërndarjen e opioideve dhe shitjet që vijnë nga kimikatet pararendëse.

Askush nuk është arrestuar dhe qeveria kineze nuk ka punuar me autoritetet amerikane për hetimet, tha Garland.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore