Stil

SHBA: Restorantet dëmtohen nga pandemia, mbyllen 100 mijë prej tyre


Restorantet në SHBA janë goditur rëndë nga pandemia  ku sipas Shoqatës Kombëtare të Restoranteve, vlerësohet se 10 mijë, ose një në gjashtë restorante, u mbyllën gjashtë muaj gjatë pandemisë globale. Industria e shërbimeve parashikohet të humbasë 240 miliardë dollarë në vitin 2020.

Gjatë vitit 2021, industria pritet të krijojë ndryshime dhe të adaptojë masa të reja për të qëndruar në treg. Kjo mund të përfshijë çmime të rritura, përvoja virtuale dhe madje edhe ndryshime të dukshme në jetëgjatësinë e serverave.

Disa restorante kanë pasur privilegjin të zotërojnë dhe hapësira për të vendosur zona ngrënieje në natyrë. Por  “shumë institucione do të duhet të punojnë shumë për të vendosur atmosferën e duhur në mënyrë që njerëzit të mos ndjehen thjesht sikur po hanë një vakt në trotuar ose në një parking”, tha Dan Rowe, CEO i Fransmart, një kompani zhvillimi.

Industria e restoranteve ka qenë miqësore me punonjësit më të rinj, të cilët mund të jenë më pak me përvojë ose kanë nevojë për një orar fleksibël. Por Matt Greene, kuzhinier ekzekutiv i Common House në Charlottesville dhe Richmond, Virginia, tha se kjo mund të ndryshojë.

Qarkullimi i stafit dhe rritja e çmimeve mund të jenë mjaft të dukshme, por disa ekspertë gjithashtu shohin një ndryshim në ato ushqime të cilat njerëzit pëlqejnë më shumë.

Disa qytete kanë kufizuar shërbimin në ambiente të mbyllura dhe disa njerëz thjesht nuk ndihen rehat duke ngrënë brenda. Marrja dhe dorëzimi do të vazhdojnë të jenë të rëndësishme, por kërkojnë kosto shtesë dhe kreativitet.

Ndërsa së fundmi, për njerëzit që duan një përvojë të ngrënies në shtëpinë e tyre, institucionet mund të mbështeten në shitjen e ushqimeve të paketuara./AlbanianPost.com

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore