Lajme

SHBA ‘planifikon të lëvizë sistemet e mbrojtjes ajrore nga Lindja e Mesme në Ukrainë’


Pasi u zotua të sigurojë sisteme të mbrojtjes ajrore në Ukrainë, SHBA po punon me vendet e Lindjes së Mesme për të lëvizur një pjesë të vogël të sistemeve.

Shefi ekzekutiv i Raytheon Technologies, Greg Hayes, tha se SHBA planifikon të dërgojë Sistemet Kombëtare të Avancuara të Raketave Sipërfaqe-Ajër (NASAMS) në Ukrainë në tre deri në gjashtë muajt e ardhshëm.

“Ka NASAMS të dislokuara në të gjithë Lindjen e Mesme dhe disa nga aleatët tanë të NATO-s dhe ne SHBA-të në fakt po punojmë me disa vende të Lindjes së Mesme që aktualisht përdorin NASAMS dhe po përpiqen t’i drejtojnë ato përsëri në Ukrainë”, tha ai.

Kjo do të ishte më e shpejtë se ndërtimi i sistemeve në SHBA, tha ai, sepse atyre u duhen rreth dy vjet për t’u prodhuar.

SHBA do të plotësojë rezervat e Lindjes së Mesme gjatë dy viteve të ardhshme, tha Hayes.

Administrata Biden do të duhet të miratojë planet dhe nuk ka komentuar ende për këtë çështje.

Ukraina ka bërë thirrje në mënyrë të përsëritur për NASAMS, për të cilën thotë se do të ndihmonte kundër sulmeve me raketa ruse.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore