Lajme

SHBA pezullon 44 fluturime amerikane nga transportuesit kinezë


Qeveria amerikane tha të premten se do të pezullonte 44 fluturime me destinacion Kinën nga Shtetet e Bashkuara në përgjigje të vendimit të qeverisë kineze për të pezulluar disa fluturime të kompanive amerikane për shkak të shqetësimeve për COVID-19.

Pezullimet do të fillojnë më 30 janar me fluturimin e planifikuar të Xiamen Airlines nga Los Angeles për në Xiamen dhe do të zgjasin deri më 29 mars, tha Departamenti i Transportit.

Vendimi do të shkurtojë disa fluturime nga Xiamen, Air China (601111.SS), China Southern Airlines (600029.SS) dhe China Eastern Airlines (600115.SS).

Që nga 31 dhjetori, autoritetet kineze kanë pezulluar 20 fluturime të United Airlines, 10 American Airlines (AAL.O) dhe 14 Delta Air Lines (DAL.N) pasi disa pasagjerë rezultuan pozitivë për COVID-19. Deri të martën, Departamenti i Transportit tha se qeveria kineze kishte njoftuar anulime të reja fluturimesh në SHBA.

Liu Pengyu, një zëdhënës i Ambasadës Kineze në Washington, tha të premten se politika për fluturimet ndërkombëtare të pasagjerëve që hyjnë në Kinë “është zbatuar në mënyrë të barabartë për linjat ajrore kineze dhe të huaja në mënyrë të drejtë, të hapur dhe transparente”.

Ai e quajti lëvizjen e SHBA-ve “shumë të paarsyeshme” dhe shtoi se “ne i bëjmë thirrje palës amerikane të ndalojë ndërprerjen dhe kufizimin e fluturimeve normale të pasagjerëve nga linjat ajrore kineze”.

Airlines for America, një grup tregtar që përfaqëson tre transportuesit amerikanë të prekur nga lëvizja e Kinës së bashku me të tjerët, tha se mbështet veprimin e Washington-it “për të siguruar trajtimin e drejtë të linjave ajrore amerikane në tregun kinez”.

Departamenti i Transportit tha se Franca dhe Gjermania kanë ndërmarrë veprime të ngjashme kundër veprimeve të Kinës.

Ai tha se pezullimi i 44 fluturimeve nga Kina “janë kundër interesit publik dhe garantojnë veprime korrigjuese proporcionale”. Gjithashtu shtoi se “veprimet e njëanshme të Kinës kundër transportuesve të emërtuar amerikanë janë në kundërshtim” me një marrëveshje dypalëshe.

Kina gjithashtu ka pezulluar shumë fluturime amerikane nga transportuesit kinezë pasi pasagjerët më vonë rezultuan pozitivë.

Departamenti tha se ishte i përgatitur të rishikonte veprimet nëse Kina rishikonte “politikat e saj për të sjellë situatën e nevojshme të përmirësuar për transportuesit amerikanë”. Ai paralajmëroi se nëse Kina anulon më shumë fluturime, “ne rezervojmë të drejtën për të ndërmarrë veprime shtesë”.

Kina i ka mbyllur kufijtë e saj për udhëtarët, duke ulur totalin e fluturimeve ndërkombëtare në vetëm 200 në javë, ose 2% të niveleve para pandemisë, tha në shtator Administrata e Aviacionit Civil të Kinës (CAAC).

Numri i fluturimeve në SHBA që anulohen është rritur nga dhjetori, pasi infeksionet e shkaktuara nga varianti shumë ngjitës Omicron i coronavirusit u rritën në nivele rekord në Shtetet e Bashkuara.

Pekini dhe Washingtoni kanë luftuar për shërbimet ajrore që nga fillimi i pandemisë. Në gusht, Departamenti i Transportit i SHBA kufizoi katër fluturime nga transportuesit kinezë në 40% të kapacitetit të pasagjerëve për katër javë pasi Pekini vendosi kufizime identike në katër fluturime të United Airlines.

Përpara anulimeve të fundit, tre linja ajrore amerikane dhe katër transportues kinezë kryenin rreth 20 fluturime në javë midis vendeve, shumë më poshtë shifrës prej më shumë se 100 në javë para pandemisë.

Marrë nga Reuters, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore