Vende

SHBA, pesë vendet ideale për të parë yjet


Ka disa pamje frymëzuese si qielli gjatë natës, Rruga e Qumështit dhe planetët që shkëlqejnë lart. Shumica e njerëzve udhëtojnë në kërkim të ndonjë aventure ose përvoje. Por ka shumë arsye për të planifikuar kohë shtesë, në pushimet tuaja, për të shijuar yjet kur qielli është i pastër.

Shoqata Ndërkombëtare e Qiellit të Errët (IDA) punon me destinacione anembanë botës për të vërtetuar cilësinë e qiellit të tyre në errësirë. Ata sigurojnë nivele të ndryshme të përcaktimit për madhësinë dhe cilësinë e errësirës që do të përjetoni.

Të gjithë këta parqe janë vende të vërtetuara të qiellit të errët nga IDA. Bazuar në atë që ju shtyn të eksploroni botën, ja se si të zgjidhni më të mirën për ju.

© Carlos Fernandez / Getty Images

 

Grand Canyon, Arizona

Jeni në vendin e duhur për shëtitje. Hiking përgjatë buzës së Grand Canyon, ose poshtë në thellësitë e tij, është një aventurë e denjë.

Ju mund të shijoni gjatë ditës dhe pasi të perëndojë dielli mund të kaloni mbrëmjet tuaja duke ndjekur ngjarje të organizuara të astronomisë. Zakonisht ka një larmi bisedimesh me roje, turne në yjësi dhe festa me yje ku astronomët vendas sjellin teleskopët e tyre për t’u vendosur në qendrat e vizitorëve në skajin verior dhe jugor.

© Michael Ver Sprill / Lonely Planet

Cherry Springs State Park, Pensilvania

Ky është vendi ideal për familjet. Nëse anëtarët e rinj të familjes suaj janë të interesuar në qiellin e natës, Parku Shtetëror Cherry Springs në Coudersport, Pennsylvania është një mundësi e shkëlqyeshme.

Ky park shtetëror është i vogël me vetëm 1.7 milje katrore por përfaqëson një nga xhepat më të mirë të errësirës pranë bregdetit lindor. Ajo luan mikpritës të programeve të shumta në netët e fundjavës, kur edukatorët e parkut ose folësit e ftuar prezantojnë mrekullitë e qiellit të natës.

© Ralph Ehoff / Getty Images

Ura e Ylberit Monumenti Kombëtar, Utah

Nëse dëshironi të rrini të qetë dhe vetëm, ky vend ua mundëson.

Ju duhet të planifikoni paraprakisht për të parë yjet, pasi nuk ka rrugë. Mënyra e vetme për të arritur formimin e emrit të shkëmbinjve është një leje shëtitjeje për në vendin e administruar nga kombi fqinj Navajo.

© National Park Service / Cindy McIntyre

Monumenti Kombëtar i Dinozaurëve, Kolorado dhe Utah

Kaloni ditën duke eksploruar fosile dinozaurësh që datojnë 150 milion vjet më parë. Duke kaluar kufirin midis Kolorados dhe Utah, ju mund të meditoni për historinë e gjerë të universit përmes rekordit gjeologjik që është ruajtur aq mirë në këtë park.

© m-gucci / Getty Images

Homer Glen, Illinois

Vendi fantastik për të parë yjet. Mund të duket sikur duhet të përgatiteni për një udhëtim shumë-nate për të parë yjet në pjesët më të largëta të vendit.

Në fakt, ka më shumë vende të errëta të qiellit sesa mund të mendoni. Homer Glen është shtëpia e 25 mijë njerëzve dhe vetëm një orë nga qendra e Çikagos. Ajo është certifikuar si një Komunitet i errët i qiellit dhe pret banorët dhe vizitorë për të vështruar yjet.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore