Lajme

SHBA paralajmëron Hezbollahun: Nëse nis lufta, ne jemi me Izraelin


I dërguari i posaçëm i SHBA-ve, Amos Hochstein, paralajmëroi Libanin se Izraeli po përgatit një “sulm të kufizuar” kundër Hezbollahut dhe “do të ketë mbështetjen e Shteteve të Bashkuara” nëse milicitë vazhdojnë të lëshojnë raketa.

Shenjat e një lufte të re janë serioze.

Të martën, ndërsa në Bejrut Hochstein po i jepte paralajmërimin e SHBA-ve kryeministrit, Najib Mikati, për të vepruar si ndërmjetës me Hezbollahun, IDF aprovoi dhe vërtetoi planet e sulmit në Liban.

Megjithatë, paralajmërimi i dhënë Hezbollahut tregon gjithashtu një rrugëdalje: respektimin e një zgjidhjeje diplomatike.

Draft-marrëveshja midis Izraelit dhe Hamasit e përshkruar nga presidenti Joe Biden është në bllokim.

Presioni ndaj Hamasit në Katar dhe Egjipt nuk e ka penguar liderin, Yahya Sinwar, i cili nuk i liron pengjet (50 nga 120 mbeten gjallë, sipas burimeve amerikane të cituara nga Wall Street Journal).

“Ne nuk do të largohemi nga Gaza derisa të gjithë të kthehen dhe të kemi eliminuar aftësitë ushtarake dhe qeveritare të Hamasit”, përgjigjet Netanyahu.

Perspektiva e një marrëveshjeje është gjithnjë e më e largët.

Izraeli do të vazhdojë operacionet ushtarake “për pesë javë të tjera”, paralajmëroi Hochstein sipas “Middel East Eye” për të përfunduar punën.

Më pas do të kufizohet në “vrasje të synuara” të liderëve të Hamasit dhe operacione për lirimin e të gjithë pengjeve.

Hochstein paralajmëroi Hezbollahun se do të bënte një gabim të rëndë duke mbështetur Sinwar.

Hezbollahu e ka bërë të qartë se nuk do të ndalojë sulmet ndaj Izraelit derisa të tërhiqet nga Rripi, por mesazhet e publikuara të Sinwar-it treguan se lideri i Hamasit dëshiron të ruajë dominimin dhe jo të rivendosë paqen.

Kjo është arsyeja pse karta e Hezbollahut bëhet vendimtare.

Nëse nuk e braktis Sinwar dhe linjën e tij ekstremiste, brenda pak javësh Izraeli do të zhvendosë pjesën më të madhe të makinës së luftës në veri.

Një skenar që ende mund të shmanget nëse Nasrallah, udhëheqësi i milicëve libanezë, i bashkohet Katarit dhe Egjiptit për të ushtruar presion ndaj Hamasit.

Dhe nëse Sinwar rezistonte, Hezbollahu mund të ndalonte raketat dhe të riaktivizonte diplomacinë.

Por është një plan që përplaset me një spirale gjithnjë e më shqetësuese.

Dje Izraeli vrau një tjetër komandant të Hezbollahut me një sulm ajror në shënjestër në Deir Kifa, Libani jugor.

Një dron goditi automjetin në të cilin po udhëtonte Abbas Ibrahim Hamza Hamada, i cili sipas IDF-së ishte në komandë të njësisë rajonale të stacionuar në Jouaiyya.

Si kundërpërgjigje, Hezbollahu gjuajti të paktën 45 raunde duke bombarduar Izraelin verior.

Që nga rifillimi i luftimeve një ditë pas 7 tetorit, më shumë se 400 njerëz kanë vdekur në Liban, duke përfshirë rreth tetëdhjetë civilë; dhe 16 ushtarë dhe 11 civilë ranë në frontin izraelit, në veri të vendit ku Hezbollahu lëshoi ​​mijëra raketa.

Basti fundit është kërcënimi i Nasrallah për të sulmuar Qipron nëse ai lejon që portet dhe aeroportet të përdoren nga Izraeli për bastisje në Liban.

“Qiproja është anëtare e Bashkimit Evropian. Çdo kërcënim ndaj njërit prej shteteve tona anëtare është kërcënim ndaj BE-së”, përgjigjet zëdhënësi i Komisionit Evropian për politikën e jashtme, Peter Stano.

“De-përshkallëzimi është i domosdoshëm mes Libanit dhe Izraelit”.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore