Lajme

SHBA njofton sanksione kundër kushërinjve të Asadit për tregtinë e drogës


Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj dy kushërinjve të presidentit sirian Bashar al-Assad për përfshirje në një rrjet të paligjshëm të trafikut të drogës.

Zyra e Departamentit të Thesarit të SHBA-ve për Kontrollin e Pasurive të Huaja (OFAC) njoftoi sanksione kundër gjashtë personave të martën, duke pretenduar se ata prodhonin dhe eksportonin një amfetaminë të njohur si Captagon dhe i përdornin shitjet për të ndihmuar në financimin e qeverisë siriane.

“Siria është bërë një lider global në prodhimin e Kaptagonit shumë të varur, pjesa më e madhe e të cilit trafikohet përmes Libanit”, tha në një deklaratë (PDF) drejtori i OFAC, Andrea M Gacki.

“Me aleatët tanë, ne do të mbajmë përgjegjës ata që mbështesin regjimin e Bashar al-Asad me të ardhura të paligjshme nga droga dhe mjete të tjera financiare që mundësojnë represionin e vazhdueshëm të regjimit ndaj popullit sirian”.

Sanksionet vijnë pasi Asadi po rindërton ngadalë lidhjet me liderët rajonalë pas një periudhe izolimi pas shtypjes brutale të qeverisë së tij ndaj një kryengritjeje që filloi në vitin 2011 dhe u zgjerua në një luftë civile.

Qeveria amerikane ka akuzuar qeverinë siriane se po i kthehet trafikut të drogës për të sjellë të ardhura dhe për të anashkaluar kufizimet në tregtinë ekonomike. Qeveria e Asadit i ka mohuar këto akuza, duke deklaruar se po godet shpërndarjen e Captagon.

Dy kushërinjtë e sanksionuar, Samer Kamal al-Assad dhe Wassim Badi al-Assad, u akuzuan në deklaratën e së martës për prodhimin dhe shpërndarjen e drogës, si dhe ofrimin e mbështetjes për ushtrinë siriane.

Gjithashtu u sanksionuan Khalid Qaddour, një biznesmen sirian me lidhje me vëllain e Bashar, Maher al-Assad, dhe Imad Abu Zureik, një ish-komandant i grupit rebel, Ushtria e Lirë Siriane. Thesari i SHBA-ve e akuzon atë se tani shërben si udhëheqës i një milicie të lidhur me inteligjencën ushtarake siriane.

Dy shtetas libanezë, Hassan Muhammad Daqqou dhe Noah Zaitar, u caktuan gjithashtu në njoftimin e së martës. Sanksionet ngrijnë çdo pasuri me bazë në SHBA të mbajtur nga individët dhe në përgjithësi i ndalojnë njerëzit në SHBA të angazhohen në çdo marrëdhënie biznesi me ta.

Zaitar iu përgjigj njoftimit me një deklaratë duke thënë se ai “nuk ishte i befasuar” nga sanksionet dhe i konsideron ato një “distinktiv nderi”.

Ai është shfaqur në intervista televizive dhe pamjet e jetës së tij sociale shfaqen shpesh në rrjetet sociale.

Në vitin 2021, ai mohoi të ishte i përfshirë në tregtinë e Captagonit, duke i thënë New York Times se biznesi i tij ishte hashash.

Sanksionet e së martës vijnë pasi SHBA vazhdon të denoncojë “abuzimet e qeverisë së Asadit kundër popullit sirian”.

Sipas agjencisë së refugjatëve të Kombeve të Bashkuara, dhuna në Siri ka zhvendosur më shumë se 14 milionë njerëz që nga viti 2011, dhe rreth 7 milionë mbeten të zhvendosur brenda vendit.

Rreth 90 për qind e popullsisë jeton nën kufirin e varfërisë. Në qershor, OKB-ja vlerësoi se konflikti i vazhdueshëm ka vrarë më shumë se 1.5 për qind të popullsisë së vendit, duke përfshirë rreth 306 mijë e 887 civilë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore