Lajme

SHBA: Mike Pence zyrtarizon ofertën e tij presidenciale


Ish zëvendës presidenti Mike Pence, i cili certifikoi rezultatet e zgjedhjeve të 2020 nën kërcënimin e mbështetësve të presidentit të atëhershëm Donald Trump, nisi një ofertë për Zyrën Ovale të mërkurën.

Lajmi u bë i ditur nga transmetuesi “NBC News” dhe multi-mediali amerikan “CNN”.

Në ditëlindjen e tij të 64-të, Pence, ish-guvernatori i Indiana-s dhe kongresmeni me gjashtë mandate, publikoi një video nisjeje duke thumbuar presidentin Joe Biden me emër dhe Trump me nënkuptim.

“Presidenti Joe Biden dhe e majta radikale e kanë dobësuar Amerikën brenda dhe jashtë vendit”, thotë Pence në një montazh 2 e gjysmë minutësh të “Americana-s” të rrëfyer vetë. “Ne mund ta kthejmë këtë vend. Por kohë të ndryshme kërkojnë udhëheqje të ndryshme”.

Një nga tre kandidatët për të hyrë në fushën kryesore të GOP-it këtë javë – ish-guvernatori i New Jersey-it, Chris Christie u ofertua të martën dhe guvernatori i Dakota’s së Veriut, Doug Burgum pritet ta shpallë gjatë ditës.

Pence e sheh grupin e parë në Iowa si pjellor terren për markën e tij të konservatorizmit tradicional dhe të bazuar në besim.

Nuk ka dyshim se ai përballet me një betejë të ashpër për të konkurruar për nominimin e partisë, kur Trump ka shumicën e votuesve të GOP-it në shumicën e sondazheve kombëtare dhe guvernatori i Florida-s Ron DeSantis është në vendin e dytë.

Pence është në vendin e katërt, pas Trump, DeSantis dhe Nikki Haley, ish-ambasadores amerikane në OKB, me më pak se 4% në mesataren RealClearPolitics.

Por përtej shifrave, një rikthim i Pence do të kërkonte një përmbysje epike të dinamikës politike brenda GOP-it.

Kush ka njoftuar se do të kandidojë për president në 2024

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore