Lajme

SHBA i kërkon Koresë së Jugut të mos plotësojë mungesat në Kinë nëse Pekini ndalon çipat Micron


Shtëpia e Bardhë i ka kërkuar Koresë së Jugut që të nxisë prodhuesit e saj të çipave që të mos plotësojnë asnjë boshllëk tregu në Kinë nëse Pekini ndalon Micron me bazë në Idaho të shesë çipa, pasi ajo përpiqet të mbledhë aleatët për të kundërshtuar detyrimin ekonomik kinez.

Shtetet e Bashkuara e bënë kërkesën ndërsa Presidenti Yoon Suk Yeol përgatitej të udhëtonte të hënën në Uashington për një vizitë shtetërore, sipas katër personave të njohur me bisedimet midis Shtëpisë së Bardhë dhe zyrës presidenciale në Seul.

Kina nisi këtë muaj një rishikim të sigurisë kombëtare në Micron, një nga tre lojtarët dominues në tregun global të çipave të memories Dram, së bashku me Samsung Electronics dhe SK Hynix të Koresë së Jugut.

Është e paqartë nëse Administrata e Hapësirës Kibernetike të Kinës do të ndërmarrë veprime ndëshkuese pas hetimit të saj. Por aksionet janë të larta për Micron pasi Kina kontinentale dhe Hong Kongu gjeneruan 25 për qind të të ardhurave të saj prej 30.8 miliardë dollarësh vitin e kaluar.

Zyrtarët amerikanë dhe drejtuesit e biznesit besojnë se hetimi CAC është hakmarrja e Pekinit ndaj veprimeve të ashpra që presidenti Joe Biden ka ndërmarrë për të ndihmuar në parandalimin e Kinës nga marrja ose prodhimi i gjysmëpërçuesve të avancuar.

Çështja Micron është shfaqur si një provë lakmusi nëse Pekini është i gatshëm të marrë masa shtrënguese ekonomike kundër një kompanie të madhe amerikane për herë të parë.

Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar Seulit që të inkurajojë Samsung Electronics dhe SK Hynix që të ndalojnë rritjen e shitjeve në Kinë nëse Micron ndalohet të shesë si rezultat i hetimit, sipas njerëzve të njohur me situatën.

Kërkesa e Shtëpisë së Bardhë vjen në një kohë të ndjeshme me Yoon që mbërrin në Uashington të hënën. Ndërsa SHBA ka punuar me aleatët për të kundërshtuar Kinën në zonën e sigurisë në Indo-Paqësorin, ky është rasti i parë i njohur që ajo i ka kërkuar një aleati që të angazhojë kompanitë e saj për të luajtur një rol.

Ambasada e Koresë së Jugut në Uashington dhe Samsung nuk iu përgjigjën kërkesave për koment. SK Hynix tha se nuk kishte marrë një kërkesë nga qeveria e Koresë së Jugut. Micron nuk pranoi të komentonte.

Shtëpia e Bardhë nuk komentoi mbi specifikat, por tha se administratat Biden dhe Yoon kishin bërë “progres historik” në thellimin e bashkëpunimit për çështjet e sigurisë kombëtare dhe ekonomike, duke përfshirë përpjekjet për të mbrojtur “teknologjitë më të avancuara”.

“Kjo përfshin përpjekjet për të bashkërenduar investimet në sektorin e gjysmëpërçuesve, sigurimin e teknologjive kritike dhe adresimin e shtrëngimit ekonomik”, tha Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA.

“Ne presim që vizita e ardhshme shtetërore të forcojë edhe më tej bashkëpunimin në të gjitha këto fronte.”

Është e paqartë se si është përgjigjur Seuli. Zyrtarët e SHBA dhe Koresë së Jugut janë duke përfunduar vizitën. Ata po diskutojnë shumë çështje, duke përfshirë mënyrën se si SHBA mund t’i japë Seulit më shumë siguri për “parandalimin e zgjeruar” – ombrellën bërthamore të SHBA – ndërsa Koreja e Veriut rrit tensionet në gadishull.

Kërkesa e lidhur me Micron e vendos Yoon në një pozicion të komplikuar. Ai mori detyrën vitin e kaluar në një platformë që konsiderohet gjerësisht si më e ashpër për Kinën sesa ajo e paraardhësit të tij me prirje të majtë, Moon Jae-in.

Duke ilustruar qëndrimin e tij, ai provokoi një përgjigje të zemëruar nga Pekini javën e kaluar duke akuzuar Kinën se po përpiqet të ndryshojë status quo-në mbi Tajvanin “me dhunë”.

Por administrata e tij ka kundërshtuar gjithashtu përpjekjet e SHBA-ve për të mbledhur aleatë pas agjendës së saj të sigurisë ekonomike, mes frikës se konkurrueshmëria afatgjatë e Samsung dhe SK Hynix mund të minohet nga kontrollet e eksporteve të SHBA.

Ndërsa Samsung dhe SK Hynix nuk do të mirëpresin përpjekjet për të kufizuar biznesin e tyre në Kinë, SHBA-të mund të kenë një ndikim. Kur SHBA-ja zbuloi kontrollet gjithëpërfshirëse të eksportit të çipave në Kinë tetorin e kaluar, ajo u dha kompanive koreano-jugore me objekte të fabrikimit të çipave në Kinë heqje dorë për t’i lejuar ato të eksportonin nga vendi.

Këto përjashtime duhet të rinovohen më vonë këtë vit. Departamenti i Tregtisë tha se nuk kishte asnjë përditësim mbi situatën.

Prodhuesit e çipave të kujtesës janë tashmë nën presion për shkak të një tepricë në industri që në tremujorin e parë të këtij viti shkaktoi një rënie prej 25 për qind të çmimit të çipave Dram, të cilët përdoren në çdo gjë, nga televizorët tek telefonat.

Javën e kaluar, sekretarja e Thesarit, Janet Yellen tha se Uashingtoni ishte i shqetësuar për “një rritje të kohëve të fundit në veprimet shtrënguese që synojnë firmat amerikane”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore