Lajme

SHBA: Gjenden mbetjet e aeroplanit ushtarak “të zhdukur” F-35


Zyrtarët ushtarakë amerikanë njoftuan se janë gjetur mbetjet e avionit ushtarak F-35 që u zhduk pasi piloti u hodh mbi shtetin e Karolinës së Jugut, raporton BBC.

Mbetjet e një avioni 100 milionë dollarësh që u zhduk të dielën pasdite u zbuluan në kontenë rurale të Williamsburg, thanë autoritetet.

Në një deklaratë, zyrtarët ushtarakë thanë se eshtrat u gjetën “dy orë në verilindje të bazës ushtarake Charleston”.

Mbetjet e gjetura janë konfirmuar si rrënojat e avionit të zhdukur, tha një zëdhënës i ushtrisë për BBC.

“Aksidenti është aktualisht nën hetim dhe ne nuk jemi në gjendje të japim detaje të mëtejshme për të ruajtur integritetin e procesit hetimor”, tha ushtria amerikane të hënën pas përfundimit të kërkimit.

Publikut i është kërkuar të qëndrojë larg zonës për të lejuar hetuesit të kryejnë punën e tyre.

Një avion luftarak amerikan F-35 u zhduk në Karolinën e Jugut pasi piloti u hodh dhe zyrtarët ushtarakë u bënë thirrje qytetarëve që t’i ndihmonin ata të gjenin avionin “të padukshëm”.

Piloti u hodh gjatë aksidentit në mënyrë të sigurt dhe është në një gjendje të qëndrueshme në spital, raportoi më parë “The Guardian”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore