Lajme

SHBA do të armatosë Kievin me predha të tankeve me uranium


SHBA-ja ka njoftuar se do të dërgojë armë (të cilat janë të diskutueshme) në Ukrainë si pjesë e më shumë se 1 miliard dollarëve në ndihmë ushtarake dhe humanitare.

Rusia dënoi masën për të pajisur tanket amerikane Abrams me predha mjaft të forta, të cilat kanë në përbërje edhe uranium të varfëruar, për të shpuar armaturën konvencionale të tankeve.

Ato janë bërë nga uranium i varfëruar – uranium natyral i zhveshur nga pjesa më e madhe e materialit radioaktiv.

Gjatë natës, sulme të dyshuara me dronë ukrainas u raportuan në qytetin rus të Rostov-on-Don dhe afër Moskës.

Një video e pakonfirmuar tregoi atë që dukej të ishte një shpërthim në qendër të Rostovit, ku, sipas guvernatorit Vasily Golubev, një person u plagos lehtë dhe disa makina u dëmtuan.

Ai tha se dy dronë kishin shënjestruar qytetin – i vendosur në jug të Rusisë – dhe të dy ishin rrëzuar.

Kryetari i Bashkisë së Moskës Sergei Sobyanin tha se një dron që synonte qytetin Ramenskoye ishte rrëzuar gjithashtu dhe nuk ishte raportuar për dëme.

Raportet ruse nuk mund të verifikoheshin në mënyrë të pavarur.

Njoftimi i një pakete të re sigurie për Ukrainën erdhi gjatë vizitës së diplomatit të lartë amerikan Antony Blinken në Kiev.

Raundet e tankeve të uraniumit 120 mm – të përfshira në 175 milion dollarë pajisje ushtarake amerikane për Ukrainën – janë për tanket M1 Abrams, që do të dorëzohen në Ukrainë më vonë këtë vit.

Uraniumi është një metal shumë i dendur, kështu që uraniumi i varfëruar mund të përdoret për të përforcuar blindimin e tankeve. Mund të vendoset gjithashtu në majat e plumbave, predhave të mortajës dhe predhave të tankeve, duke i bërë ato mjaft të forta për të depërtuar në armaturën konvencionale të tankeve.

Këto lloj predhash mprehen me goditje, gjë që rrit më tej aftësinë e tyre për të shpuar armaturën dhe ato ndizen pas kontaktit.

Komiteti Shkencor i OKB-së për Efektet e Rrezatimit Atomik ka gjetur se asnjë helmim i rëndësishëm nuk shkaktohet nga ekspozimi ndaj uraniumit të varfëruar, por një organ tjetër i OKB-së, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike, thotë se mund të ketë rrezik të rrezatimit për individët që trajtojnë fragmente të raundeve të uraniumit të varfëruar.

Kjo është një kthesë nga muaji mars, kur një zëdhënës i Pentagonit tha se SHBA nuk do të dërgonte asnjë municion të uraniumit të varfëruar në Ukrainë. Mbretëria e Bashkuar, megjithatë, i ka dërguar ato.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore