Lajme

SHBA dhe Koreja e Jugut bien dakord për marrëveshjen kryesore të armëve bërthamore


SHBA dhe Koreja e Jugut kanë siguruar një marrëveshje historike për të kundërshtuar kërcënimin bërthamor të Koresë së Veriut.

Uashingtoni ka rënë dakord të vendosë periodikisht nëndetëset amerikane të armatosura bërthamore në Korenë e Jugut dhe të përfshijë Seulin në operacionet e tij të planifikimit bërthamor.

Në këmbim, Koreja e Jugut ka rënë dakord të mos zhvillojë armët e veta bërthamore.

Deklarata e Uashingtonit do të forcojë bashkëpunimin e aleatëve në parandalimin e një sulmi të Koresë së Veriut, tha Presidenti i SHBA Joe Biden.

Shqetësimi është rritur nga të dyja palët për kërcënimin bërthamor të paraqitur nga Koreja e Veriut. Pheniani po zhvillon armë taktike bërthamore që mund të synojnë Korenë e Jugut dhe po përpunon armët e tij me rreze të gjatë që mund të arrijnë në territorin e SHBA-ve.

Shtetet e Bashkuara tashmë kanë një detyrim traktati për të mbrojtur Korenë e Jugut dhe më parë janë zotuar të përdorin armë bërthamore nëse është e nevojshme. Por disa në Korenë e Jugut kanë filluar të dyshojnë në këtë angazhim dhe të bëjnë thirrje që vendi të ndjekë programin e tij bërthamor.

Presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol, i cili ishte në Shtëpinë e Bardhë për një vizitë shtetërore, tha se Deklarata e Uashingtonit shënoi një angazhim “të pashembullt” të SHBA-së për të përmirësuar mbrojtjen, për të penguar sulmet dhe për të mbrojtur aleatët amerikanë duke përdorur armë bërthamore.

Kina – padyshim jo e kënaqur me qëndrimin e SHBA – paralajmëroi kundër “ngjalljes së qëllimshme të tensioneve, provokimit të konfrontimit dhe kërcënimeve”.

Marrëveshja e re është rezultat i negociatave që u zhvilluan gjatë disa muajve, sipas një zyrtari të lartë të administratës.

Pse koreano-jugorët duan bombën bërthamore?

Sipas marrëveshjes së re, SHBA do t’i bëjë më të dukshme angazhimet e saj të mbrojtjes duke dërguar një nëndetëse të armatosur me armë bërthamore në Korenë e Jugut për herë të parë në 40 vjet, së bashku me asete të tjera strategjike, duke përfshirë bombarduesit me aftësi bërthamore.

Të dy palët do të zhvillojnë gjithashtu një grup konsultativ bërthamor për të diskutuar çështjet e planifikimit bërthamor.

Politikanët në Seul kanë kohë që e kanë shtyrë Uashingtonin që t’i përfshijë ata më shumë në planifikimin se si dhe kur të përdorin armët bërthamore kundër Koresë së Veriut.

Ndërsa arsenali bërthamor i Koresë së Veriut është rritur në përmasa dhe sofistikim, koreano-jugorët janë rritur të kujdesshëm për t’u mbajtur në errësirë mbi atë që do ta shtynte zotin Biden të shtypte butonin bërthamor në emër të tyre.

Frika se Uashingtoni mund të braktisë Seulin ka çuar në thirrje që Koreja e Jugut të zhvillojë armët e veta bërthamore.

Në janar, Yoon alarmoi politikëbërësit në Uashington kur u bë presidenti i parë i Koresë së Jugut që e vendosi këtë ide përsëri në tryezë në dekada.

Papritmas u bë e qartë për SHBA-të se fjalët dhe gjestet qetësuese nuk do të funksiononin më dhe nëse do të largonte Korenë e Jugut nga dëshira për të ndërtuar bombat e veta, do të duhej të ofronte diçka konkrete.

Për më tepër, Yoon e kishte bërë të qartë se ai priste të kthehej në shtëpi duke bërë përparim “të prekshëm”.

Duyeon Kim, nga Qendra për Sigurinë e Re Amerikane, tha se ishte një “fitore e madhe” për Korenë e Jugut përfshirja në planifikimin bërthamor.

Ky Grupi i ri Konsultativ Bërthamor shënon kutinë, duke siguruar përfshirjen e shtuar që qeveria e Koresë së Jugut ka kërkuar. Por pyetja më e madhe është nëse do të qetësojë ankthet e publikut.

Ai nuk nënkupton një angazhim të plotë nga SHBA se do të përdorte armë bërthamore për të mbrojtur Korenë e Jugut nëse Koreja e Veriut do të sulmonte.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore