Lajme

SHBA dhe Kenia nënshkruajnë marrëveshjen e Mbrojtjes përpara misionit të mundshëm në Haiti


Shtetet e Bashkuara dhe Kenia kanë nënshkruar një marrëveshje mbrojtëse që do ta shohë kombin e Afrikës Lindore të marrë burime dhe mbështetje për dislokimet e sigurisë, ndërsa është vullnetar për të udhëhequr një mision ndërkombëtar në Haitin e rrënuar nga dhuna.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin dhe homologu i tij i Kenias Aden Duale nënshkruan marrëveshjen të hënën në një takim në kryeqytetin kenian, Nairobi, duke udhëhequr marrëdhëniet e mbrojtjes të vendeve për pesë vitet e ardhshme.

“Nënshkrimi i kornizës për bashkëpunimin në mbrojtje midis dy vendeve tona sot përforcon rëndësinë e partneritetit tonë strategjik me Kenian”, tha Austin pas takimit, sipas një lexim nga Pentagoni.

Shefi i mbrojtjes amerikane nënvizoi rolin e Kenias në luftën kundër al-Shabab, një grup i armatosur i lidhur me Al-Kaedën që është aktiv në Afrikën Lindore.

Ai falënderoi gjithashtu qeverinë keniane për vullnetarizmin për të marrë drejtimin e një force të propozuar, shumëkombëshe në Haiti, e cila ka qenë duke luftuar për t’iu përgjigjur dhunës së përshkallëzuar të bandave prej muajsh.

Bandat kontrollojnë pjesën më të madhe të kryeqytetit të Haitit, Port-au-Prince, dhe Haitianët përballen me një breshëri sulmesh, duke përfshirë rrëmbime për shpërblim dhe dhunë seksuale. Mijëra njerëz janë zhvendosur nga shtëpitë e tyre.

Në tetor të vitit të kaluar, udhëheqësi de fakto i Haitit, kryeministri Ariel Henry, i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të ndihmojë në krijimin e një “force të armatosur të specializuar” për të shuar dhunën.

Kërkesa për një mision ndërkombëtar në Haiti gëzoi mbështetjen e SHBA-së dhe Kombeve të Bashkuara, por një dislokim ka ngecur prej muajsh, sepse asnjë vend nuk kishte pranuar të drejtonte një mision të tillë në vend.

Disa aktivistë të të drejtave kanë ngritur gjithashtu pyetje rreth perspektivës së ndërhyrjes së huaj, duke thënë se misionet e kaluara kanë sjellë më shumë dëm sesa dobi dhe u kanë bërë thirrje vendeve të sigurojnë se janë vendosur masat mbrojtëse të përshtatshme.

Megjithatë, në korrik, Kenia tha se ishte e përgatitur të drejtonte një “forcë shumëkombëshe” në Haiti – me kusht që misioni të marrë një mandat nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së – për të ndihmuar në trajnimin dhe ndihmën e policisë së Haitit për të “rivendosur normalitetin”.

Javën e kaluar, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken i kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së të miratonte misionin, i cili tha se do të ishte gati për ta vendosur “në muaj”.

Blinken tha gjithashtu se Uashingtoni do të ofrojë “ndihmë të fuqishme financiare dhe logjistike” për vendosjen e propozuar.

“Ne i bëjmë thirrje komunitetit ndërkombëtar të zotohet për personel shtesë, si dhe pajisje, logjistikë, trajnime dhe financime. Ne nuk mund të jemi të suksesshëm pa këto kontribute”, shtoi ai.

Kenia është zotuar të dërgojë 1 mijë oficerë sigurie në Haiti për të luftuar dhunën e bandave.

Të hënën, Duale tha se vendi i tij ishte gati të vendosej në Haiti dhe përmendi “historinë shumë të gjatë të paqeruajtjes globale” të Kenias në Kosovë, Somali fqinje dhe Kongo.

Aktivistët e të drejtave të njeriut, megjithatë, kanë shprehur shqetësime lidhur me dislokimin, duke përmendur një histori të abuzimeve të të drejtave të njeriut gjatë operacioneve të sigurisë në kombin afrikan.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore