Lajme

SHBA dhe Izraeli të alarmuar nga stabiliteti i Iranit: “Të shmanget përshkallëzimi”


Të parandalohet që aksidenti që i ndodhi presidentit iranian Ebrahim Raisi, cilido qoftë shkaku, të provokojë një krizë ndërkombëtare të aftë për të shkaktuar përplasje dhe dhunë të reja.

Është kryefjala që duket se bashkërendon përgjigjet nga e gjithë bota, duke pritur për të kuptuar më mirë se çfarë ka ndodhur dhe cilat do të jenë efektet në shoqërinë e Republikës Islamike.

Presidenti amerikan Biden u informua menjëherë për aksidentin dhe u përditësua për zhvillimet gjatë fluturimit nga Atlanta në Detroit.

Ai nuk komentoi, por Departamenti i Shtetit tha se “ne po ndjekim nga afër raportet për një ulje të mundshme të një helikopteri në Iran që kishte në bord presidentin dhe ministrin e Jashtëm iranian”.

Objektivi i parë ishte të largonte çdo dyshim për përfshirje amerikane, nëse do të dilnin raporte për sabotim.

Në fakt, burime amerikane nënvizojnë se Bell 212 në të cilën udhëtonte Raisi është një model i pasigurt i vitit 1968, pasi nëse motori ndalon së punuari ai nuk ka sistemin e “autorotation” me të cilin do të ulet.

Të njëjtën linjë ndoqi edhe Izraeli. Zyrtarët anonimë mohuan çdo rol në aksident, për të cilin thanë se ishte shkaktuar nga moti i keq.

Më pas ata shtuan se vdekja e mundshme e Raisit dhe ministrit Hossein Amir Abdollahian “nuk duhet të ketë asnjë pasojë për Izraelin dhe as për politikën e Republikës Islamike ndaj nesh”.

Bashkimi Evropian “me kërkesë për ndihmë nga Irani, aktivizoi sistemin e reagimit të shpejtë satelitor Copernicus” për të ndihmuar operacionet e shpëtimit.

Turqia ka mobilizuar gjithashtu burimet e saj “për të ofruar të gjitha llojet e mbështetjes për aktivitetet e kërkimit dhe shpëtimit”, sipas Ministrisë së Jashtme.

Aksidenti nuk mund të ndodhte në një moment më delikat.

Raisi konsiderohet si një eksponent i krahut të fortë të Teheranit, shumë i afërt me liderin shpirtëror Khamenei, i cili sipas disa thashethemeve ishte edhe kandidat për ta marrë drejtimin.

Raisi, njeriu fetar pa karizëm që u ngjit në majat e teokracisë iraniane

Washingtoni ia atribuon atij kthesën armiqësore të Republikës Islamike, e cila bëri që negociatat për të ringjallur marrëveshjen bërthamore JCPOA të dështonin.

Analistët amerikanë tani janë të bindur se Hamasi bëri masakrën e tij më 7 tetor edhe për të ndihmuar Iranin, i cili kështu donte të bojkotonte negociatat e SHBA-ve me Arabinë Saudite, e cila kishte arritur në një fazë të avancuar për të garantuar mbrojtjen e sigurisë së Riadit kundër Teheranit dhe rifillimin e procesit për të krijuar shtetin palestinez, në këmbim të normalizimit të marrëdhënieve me Izraelin

Biden është përpjekur në çdo mënyrë të shmangë një përshkallëzim në Gaza që mund të provokojë një konflikt të drejtpërdrejtë me Republikën Islamike, pavarësisht sulmeve të përsëritura kundër ushtarëve amerikanë nga milicitë e lidhur me ajatollahët.

Më pas ishte operacioni izraelit në Damask në të cilin u vra gjenerali iranian Mohammad Reza Zahedi, të cilit Teherani iu përgjigj duke sulmuar shtetin hebre më 13 prill.

Prandaj, prioritet është të parandalohet që fati i Raisit të shkaktojë përplasjen kokë më kokë, e cila deri më tani është shmangur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore