Lajme

SHBA dhe Britania e Madhe shtrëngojnë zbatimin e kufirit të çmimit të naftës ruse


Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA po shtrëngojnë rregullat rreth transportit të naftës ruse në një përpjekje për ta bërë më të vështirë për Moskën të anashkalojë të ashtuquajturin kufirin e çmimeve, një politikë që synon të shtrëngojë të ardhurat e Kremlinit nga nafta e papërpunuar.

Kompanitë e përfshira në transportin e naftës ruse do të duhet të përgatisin dokumentacion të ri për të treguar se çdo udhëtim është në përputhje me kufirin e çmimit të G7, në vend të garancive të përgjithshme se ligji do të zbatohej, sipas rregullave të publikuara të mërkurën.

Udhëzime të ngjashme të detajuara po lëshohen nga anëtarë të tjerë të “koalicionit të kufirit të çmimeve”, i cili përfshin Grupin e Shtatë vendeve, BE-në dhe Australinë. Synimi është që Rusia ta bëjë më të vështirë përfitimin e shërbimeve të tilla si sigurimet pa respektuar kufirin e çmimit.

Sipas rregullave të reja, kur nafta shitet me një çmim që përfshin kosto të tjera, si sigurimin dhe transportin e mallrave, siguruesit dhe ofruesit e tjerë të shërbimeve do të jenë në gjendje të kërkojnë informacione për koston se si u vlerësua kontrata.

Ndryshimi është projektuar për ta bërë më të vështirë për kompanitë që të anashkalojnë kufizimet duke vendosur çmimin e naftës nën kapak dhe më pas duke tërhequr paratë me kthetra përmes tarifave të fryra për transportin, sigurimin dhe kosto të tjera si licencat e eksportit dhe paketimin.

“Këto janë zhvillime inkurajuese sepse, për herë të parë, do të thotë që siguruesit në të vërtetë kanë aftësinë të kontrollojnë nëse klientët e tyre po shkelin sanksionet në çdo udhëtim”, tha Benjamin Hilgenstock, një ekonomist në Shkollën Ekonomike të Kievit.

“Potencialisht do ta bëjë shumë më të lehtë për agjencitë e zbatimit të kontrollojnë nëse kanë ndodhur shkelje”.

Sipas kushteve të kufirit të çmimit – të prezantuar dhjetorin e kaluar – kompanitë nga vendet e koalicionit të kufirit të çmimeve mund të përfshihen në lëvizjen e naftës ruse për sa kohë që nafta është nën një maksimum të caktuar. Për naftën bruto, kjo është fiksuar në 60 dollarë për fuçi.

Shitjet e naftës së papërpunuar nga Rusia, megjithatë, kanë qenë rregullisht me çmim mbi 60 dollarë që nga vera, duke çuar në shqetësime nëse kufiri i çmimit është ende efektiv në mohimin e të ardhurave për Kremlinin.

Zyrtarët shpresojnë të demonstrojnë se veprimet e bashkërenduara mund të mbajnë poshtë çmimet ruse.

Një zyrtar i lartë i Thesarit të SHBA-ve tha se ata e konsideruan këtë “fazën e dytë” të zbatimit të kufirit të çmimeve. Shtetet e Bashkuara, thanë ata, po orientoheshin drejt zbatimit më agresiv. Zyrtari vuri në dukje se që nga mesi i tetorit, kur ata thanë se filluan këtë rritje të masave detyruese, zbritja e naftës ruse kundrejt çmimeve të tregut ishte rritur nga 13 në 18 dollarë për fuçi.

Rusia e ka kapërcyer kryesisht kufirin duke ndërtuar “flotën e saj në hije” – një grup anijesh kryesisht të moshuara pa lidhje me vendet e koalicionit të kufirit të çmimeve që për këtë arsye nuk janë të detyruara nga rregulloret. Por ajo është ende e varur nga kompanitë e lidhura me perëndimin për një pjesë të eksporteve të saj.

Në muajt e fundit, më shumë se një e katërta e eksporteve të papërpunuara kanë qenë në anije me lidhje me G7 ose BE – edhe pse pothuajse asnjë naftë nuk u zhvendos për më pak se kufiri.

Zyra e Zbatimit të Sanksioneve Financiare në Thesarin e Mbretërisë së Bashkuar tha se po prezantonte ndryshimet për të “forcuar regjimin e pajtueshmërisë dhe për të zvogëluar rrugët për anashkalimin” dhe për t’u lidhur me partnerët e G7.

Zyrtari i lartë amerikan tha se ata ishin gjithashtu të fokusuar në rritjen e çmimit për Rusinë për përdorimin e flotës së saj në hije.

Si pjesë e kësaj përpjekjeje, Thesari i SHBA-ve të mërkurën vendosi sanksione ndaj Bellatrix dhe Covart Energy të Hong Kongut dhe Voliton të regjistruar në Dubai – tregtarë pak të njohur që janë rritur në rëndësi që nga fillimi i luftës. Të tre kompanitë u renditën për “operim ose aktivitet në sektorin detar të ekonomisë së Federatës Ruse”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore