Lajme

SHBA: Biden shtyn nisjen në Evropë për një marrëveshje shpenzimesh


Presidenti amerikan Joe Biden pas një takimi të Grupit Demokratik të Dhomës në Capitol Hill, e premte, 1 tetor 2021, në Washington.

Presidenti i SHBA-ve Joe Biden të enjten e 28 tetorit ka njoftuar se do të rishikojë një projektligj gjithëpërfshirës të shpenzimeve që ai shpreson se demokratët do ta nënshkruajnë përpara se të marrë pjesë në një seri samitesh globale në Evropë.

Presidenti kishte shpresuar të miratonte legjislacionin kryesor për trajtimin e ndryshimeve klimatike përpara bisedimeve të klimës COP26 në Glasgow.

Por shpresa kishte filluar të zbehej pasi dy senatorë demokratë vazhduan të mbanin mbështetjen e tyre të nevojshme.

“CNN” dhe “NBC” raportuan se Biden do të takohej në mëngjes me Grupin Demokratik të Dhomës në një përpjekje të fundit për të negociuar një marrëveshje përpara nisjes së tij në Evropë.

Planet e Biden për investimet për klimën, kostot më të ulëta për kujdesin shëndetësor dhe parashkollor universal ishin “të gjitha brenda mundësive tona”, shkroi presidenti në Twitter të mërkurën.

Vizita në Evropë

Biden do t’i bashkohet liderëve botërorë, së pari në Romë për takimin e G20 – e ndjekur nga një takim me Papën në qytetin e Vatikanit – dhe më pas në Glasgow për bisedimet kryesore të klimës COP26.

Shtëpia e Bardhë kishte dashur të ishte në gjendje të demonstronte përpjekjet e mëdha që po planifikonte për të trajtuar ndryshimet klimatike dhe për të inkurajuar vendet e tjera që të ndiqnin shembullin.

Presidentit amerikan duhet të jetë i pranishëm për të nënshkruar çdo projektligj në ligj dhe para kësaj, ai do të duhet të arrijë në tryezën e tij të ratifikuar nga Senati dhe Dhoma e Përfaqësuesve.

“Sigurisht që ai do të donte të shkonte në këtë udhëtim me një marrëveshje”, u tha gazetarëve zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki. Ajo shtoi, megjithatë, se liderët botërorë po “shikojnë angazhimin e presidentit” për infrastrukturën dhe klimën, jo atë që po miratohet në Kongres.

“Ata po shohin se ne jemi në prag të arritjes së një marrëveshjeje”, bëri me dije ajo.

Pengesat e brendshme partiake

Legjislacioni i nënshkrimit të Biden – një paketë shpenzimesh prej të paktën 1.75 trilion dollarësh (1.51 trilion euro) – deri më tani nuk ka arritur të bëjë rrugën e tij me sukses përmes Senatit, i cili është i ndarë në mënyrë të barabartë midis demokratëve dhe republikanëve.

Kjo është kryesisht për shkak të dy senatorëve demokratë në të djathtë të partisë, Joe Manchin dhe Kyrsten Sinema, të cilët kanë bllokuar pjesë kyçe të projektligjit.

Pjesët kryesore të legjislacionit janë hequr tashmë për të siguruar mbështetjen e tyre, duke përfshirë planet për pushimin e paguar familjar dhe taksën e një miliarderi vetëm të mërkurën.

Megjithatë, planet për të zgjeruar programet e kujdesit shëndetësor, parashkollor falas dhe rreth 500 miliardë dollarë investime për të trajtuar ndryshimet klimatike ishin ende në tavolinë.

Ndër të tjera pas muajsh negociatash midis demokratëve dhe republikanëve në SHBA, çuan në finalizimin e një pakete, ndër më të mëdhatë në historinë e Amerikës, prej 1.2 trilionë dollarësh, në formën e ligjit të pagëzuar si “Paketa e Insfrastrukturës dhe Punës”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore