Sport

Shaw afër një marrëveshjeje të re me Manchester United


Luke Shaw është afër marrëveshjes për një kontratë të re me Manchester United.

Shaw e zgjati marrëveshjen e tij me një vit në dhjetor, por klubi ka lëvizur për të lidhur mbrojtësin e majtë me një kontratë më të gjatë. Marrëveshja e tij ishte caktuar të skadonte në vitin 2024, por tani është caktuar të zgjasë deri në vitin 2027.

Reprezentuesi anglez po i afrohet 250 paraqitjeve për United që nga ardhja nga Southampton në 2014.

Pasi u largua në fillim të këtij sezoni, ai është vendosur si mbrojtësi i majtë i parë i Erik ten Hag në Old Trafford dhe ishte pjesë e ekipit që ngriti Carabao Cup në shkurt.

Ten Hag u pyet për kontratën e Shaw në konferencën e tij javore për shtyp të Premten, përpara udhëtimit të së dielës në Newcastle.

“Nëse ai ka nënshkruar, nuk e di, nuk kam dëgjuar”, tha menaxheri i United. “Më duhet të pres për këtë. Nëse është e vërtetë, unë jam i kënaqur. Ne patjetër duam ta mbajmë atë sepse ai është një lojtar me të vërtetë i rëndësishëm për ekipin tonë.”

Shaw është i pari nga një numër i rinovimeve të kontratave që United shpreson të zgjidhë përpara fundit të vitit.

Bisedimet janë duke vazhduar me Diogo Dalot dhe David de Gea. Dalot ka kontratë deri në vitin 2024 ndërsa kontrata e De Gea-s skadon në qershor. United po planifikon gjithashtu të shtojë negociatat me Marcus Rashford para përfundimit të sezonit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore