Lajme

Sharon Stone zbulon se humbi gjysmën e parave pas dështimit të SVB-së


Sharon Stone thotë se ka humbur shumë para në “gjë bankare”.

Ylli i “Basic Instinct”, e cila mori një çmim gjatë mbledhjes së fondeve të Fondit të Kërkimit të Kancerit të Grave në një mbrëmje të paharrueshme inkurajoi njerëzit të dhuronin dhe ndau shqetësimet e saj financiare.

“E di se ajo gjë që duhet të marrësh dhe të kuptosh se si t’i dërgosh paratë është e vështirë. Thjesht humba gjysmën e parave të mia për këtë gjë bankare dhe kjo nuk do të thotë se nuk jam këtu”, tha Stone.

Megjithëse ajo nuk specifikon saktësisht se çfarë ishte “gjëja bankare”, komentet e saj erdhën menjëherë pas rënies së Silicon Valley Bank (SVB), e cila shkaktoi paqëndrueshmëri të madhe të tregut financiar.

Banka, e cila u shërbeu kryesisht bizneseve të reja të teknologjisë, ishte banka e 16-të më e madhe kur u mbyll më 10 mars nga rregullatorët e Kalifornisë.

FDIC mori përsipër operacionet e bankës pasi depozituesit nxituan të tërhiqnin paratë e tyre mes një paniku.

Ky ishte dështimi i dytë më i madh i bankës në historinë e Shteteve të Bashkuara dhe më i madhi që nga dështimi i Washington Mutual në 2008.

Ditë përpara rënies së saj, SVB zbuloi humbje të mëdha të cilat çuan në 60% çmimin e aksioneve të saj.

Shumica dërrmuese e klientëve të bankës kishin depozita që tejkalonin pragun e mbrojtjes prej 250 mijë dollarësh të FDIC, gjë që çoi në frikën se qindra kompani fillestare mund të humbnin aksesin në paratë e tyre dhe të mos ishin në gjendje të bënin listën e pagave.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore