Lajme

Seuli ka frikë se Kim do të përdorë taktikat e Hamasit me një ‘lumë raketash’


Duhet të shpresojmë se mbrojtja e Koresë së Jugut është e gabuar. Sepse parashikimet për aktivitetet e ardhshme të Kim Jong-un janë dënim.

Në Seul ata kanë frikë se Marshalli i Koresë së Veriut dëshiron të urdhërojë një provë bërthamore së shpejti, për të shkëputur vëmendjen e popullsisë së tij nga kriza ushqimore dhe paaftësia kronike e regjimit për ta zgjidhur atë.
Një spektër tjetër që rrotullohet rreth Seulit ka të bëjë me aftësinë e Koresë së Veriut për të përsëritur në një shkallë të gjerë sulmin e nisur nga Hamasi në Izrael.

Analistët ushtarakë kujtojnë se përgjatë paraleles së 38-të veriorët kanë vendosur rreth 10 mijë artileri të kalibrit të madh, pjesa më e madhe drejt Seulit, më pak se 50 kilometra larg të ashtuquajturës DMZ.

“Vetëm raketat e shumta do të mund të gjuanin 16 mijë predha kundër kryeqytetit të Koresë së Jugut brenda një ore”, thotë ushtria e Koresë së Jugut.

Prandaj, “Taktika e Hamasit” është një sirenë paralajmëruese për Korenë e Jugut dhe u ngrit gjatë një debati parlamentar në Seul.

Një klimë e luftës së ftohtë mbizotëron në gadishullin Korean, me kërcënime dhe provokime, por nuk ka shenja të një sulmi masiv nga Veriu. Krahasimi me mijëra raketa të lëshuara nga palestinezët në Gaza për momentin është thjesht teorik dhe shërben për të nxitur debatin parlamentar në Seul.

Megjithatë, shkencëtarët politikë vërejnë se kriza që ka shpërthyer në Lindjen e Mesme e paraqet Kim Jong-un me rrezikun e të qenit plotësisht në hije dhe të neglizhuar në dosjet prioritare të diplomacisë ndërkombëtare.

Marshalli, i cili kishte rifituar shikueshmërinë me vizitën në Rusi dhe negociatat me Vladimir Putin për të shkëmbyer municionet e Koresë së Veriut për teknologjinë ruse dhe ndihma ushqimore, ai mund të joshet që ta detyrojë veten sërish në vëmendje. Jo vetëm me një provë bërthamore, e cila do të ishte e shtata në historinë e garës së Veriut për armët e shkatërrimit në masë.

Për tetor, Pheniani ka planifikuar një përpjekje për të vënë në orbitë një satelit vëzhgimi dhe zbulimi. Dy herë këtë vit, teknikët e Kim nuk kanë arritur të nisin. Kur Marshalli shkoi në Rusi muajin e kaluar, në mënyrë të konsiderueshme ai u prit nga Putin në kozmodromin Vostochny.

Një gazetar rus e pyeti Putinin nëse Rusia është e gatshme të ndihmojë Korenë e Veriut të realizojë ëndrrën e saj për t’u bërë një fuqi hapësinore e aftë për të vendosur satelitët në orbitë.

Përgjigja e Carit: “Kjo është arsyeja pse ne erdhëm këtu, pasi udhëheqësi i Koresë së Veriut është shumë i interesuar për teknologjinë raketore”.

Nisja në orbitë e satelitit të parë spiun të Koresë së Veriut, ose më keq, testi i shtatë bërthamor. Prandaj, mund të ketë dy efekte: kthimin e Kim-it në qendër të vëmendjes dhe hapjen e një fronti të ri të tensionit global, pas Ukrainës dhe Lindjes së Mesme.

Ky eventualitet do të luante në duart e Putinit.

Marrë nga Corriere Della Sera, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore