Sport

Serie A shpall datat për sezonin e ri 2023-24


Photo: Getty/Goal

Lega Serie A ka shpalluar datat se kur do të fillojë dhe përfundojë kampionati 2023-24.

Sipas njoftimit të shpërndarë nga Lega Serie A, sezoni do të fillojë të dielën e 20 gushtit 2023 dhe do të përfundojë të dielën e 26 majit 2024.

Ndër kampionatet e tjera, deri më tani vetëm Premier League kishte zyrtarizuar datat për sezonin e ardhshëm.

Liga angleze do të nisë një javë përpara Serie A, në fundjavën e 12/13 gushtit dhe më pas do të përfundojë gjithmonë një javë para kampionatit italian, të dielën e 19 majit 2024 .

Ndër datat e zyrtarizuara tashmë për vitin e ardhshëm janë edhe ato të Champions League, duke nisur nga faza e grupeve. Dita e parë është planifikuar për 19-20 shtator 2023, ndërsa e fundit është planifikuar për 12-13 dhjetor 2023.

Të gjitha datat për raundet e fazës së grupeve janë: Dita 1 – 19/20 Shtator 2023; Dita 2 – 3/4 Tetor 2023; Dita 3 – 24/25 Tetor 2023; Dita 4 – 7/8 Nëntor 2023; Dita 5 – 28/29 Nëntor 2023 dhe Dita 6 – 12/13 Dhjetor 2023.

Më pas do të vazhdojmë me fazën e 16-të, e shpërndarë në katër javë, e cila do të zhvillohet më 13/14 dhe 20/21 shkurt për sa i përket ndeshjeve të para.

Ndeshjet e kthimit do të luhen më 5/6 dhe 12/13 mars. Çerekfinalet janë planifikuar për 9/10 dhe 16/17 prill 2024, ndërsa gjysmëfinalet janë planifikuar për 30 prill/1 Maj dhe 7/8 maj të të njëjtit vit.

Finalja e madhe do të luhet më 1 qershor 2024 dhe do të jetë ndeshja e fundit në Champions League përpara se të kalojë në formatin e grupit të vetëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore