Film

Serialet më të mira të vitit…deri tani


Vitit 2023 ka parë një rritje të serialeve krahasuar me vitin e kaluar, ku pandemia duket se është lënë pas dhe prodhimi i kinemasë së vogël ka treguar një kthim në normalitet.

Prodhime të shumëpritura, prurje të reja, surpriza të mëdha, apo edhe mbyllje fantastike të sezoneve të fundit të disave, kanë kapur majat e shikueshmërisë në SHBA dhe gjithë botën.

Me nominimet e Emmy, mund të kuptohet edhe se kush vlen më shumë e kush jo, këtë gjysmë të parë të vitit.

Këto, janë pesë serialet më të mirat të vitit 2023…deri tani.

The Last of Us

Pikërisht kur dukej se nuk kishte vend për një dramë tjetër post-apokaliptike apo përshtatje të videolojërave, erdhi The Last of Us.

Historia përfshin zombie të tmerrshëm të infektuar nga kërpudhat, por ato janë arsyet më të vogla për ndikimin e shfaqjes.

Seriali sjell humanizëm dhe emocion të thellë në historinë e tij të tensionuar të mbijetesës, të përqendruar në marrëdhënien midis Joel (Pedro Pascal), një baba i ndjerë, dhe Ellie (Bella Ramsey), vajzës jetime që ai pa dëshirë pranon ta çojë në vend të sigurt.

Ndërsa udhëtojnë drejt perëndimit nëpër atë që dikur ishte SHBA, peizazhi në ndryshim dhe personazhet që ata hasin shtojnë gamën dhe shumëllojshmërinë.

Një episod me Nick Offerman dhe Murray Bartlett, marrëdhënia e të cilëve zgjati gjatë dekadave pas apokalipsit, tashmë është një nga më prekësit e vitit. Një takim me vëllain e humbur të Joelit është i kënaqshëm, por i mbushur me humbje deri në fund.

Pascal ka marrë një dalje të merituar kryesore me rolin, pasi ai mbështet elementët e zhanrit me një performancë të fuqishme dhe realiste, duke i dhënë atij një nominim për Emmy.

The Last of Us u flet me elokuencë njerëzve që nuk e dinin që në radhë të parë se ishte një videolojë.

Poker face

Ndonjëherë, një koncept për një shfaqje është kaq i frymëzuar, sa thjesht nuk ka asnjë mënyrë që të dështojë.

I tillë është rasti me këtë seri javore vrasjesh nga krijuesi i Knives Out, Rian Johnson, i cili u shfaq në radhë të parë pas një bisede të rastësishme darke mes tij dhe yllit Natasha Lyonne për dashurinë e tyre për shfaqjet detektive.

Një nga yjet më të paimitueshëm të Hollywood-it, Lyonne, është një ëndërr absolute këtu si Charlie e pabindur, një kameriere në arrati që e gjen veten duke udhëtuar nëpër SHBA, duke u përfshirë pa dashje në raste vrasjesh që mund të bëjnë me mprehtësinë e saj mendore dhe aftësinë unike për të zbuluar, kur dikush gënjen.

Ajo është, në energjinë e saj të dobët dhe të urtë, një Columbo femër; dhe si me atë serialin klasik, ne e shohim vrasjen në fillim të çdo episodi – në mënyrë që të mos jetë një “çfarë ndodhi”, por një “si e bëri”.

Dhe ka diçka të veçantë qetësuese kur shikon Lyonne-n duke bashkuar pjesët e enigmës, përpara se të dalë në rrugë edhe një herë.

TV i vërtetë episodik i shkollës së vjetër, është një nga kënaqësitë më të thjeshta dhe më të pastra të vitit.

Shrinking

Harrison Ford, në një mënyrë komike të pamundur, por të shkëlqyer, do të ishte arsyeja e mjaftueshme për të parë këtë serial, por Shrinking bën diçka të papritur dhe sfiduese për t’u realizuar.

Balancon një ton dramatik të përzemërt në një histori pikëllimi me humor shumë qesharak, të bazuar në personazhe.

Jason Segel, gjithashtu një nga krijuesit e serialit (së bashku me Bill Lawrence të Ted Lasso dhe Brett Goldstein), luan Jimmy, terapist i dashur, por ndonjëherë i padobishëm.

Një vit pasi gruaja e tij i vdiq, ai vendos t’u tregojë pacientëve të tij se si të drejtojnë jetën e tyre. Pjesa më e madhe e zgjuarsisë vjen nga mënyra se si kolegët e tij përpiqen ta shpëtojnë atë nga vetja; Ford sjell shpërndarjen e përsosur të vdekjes në rolin e terapistit të vjetër, i cili është gjithashtu miku dhe mentori i zemëruar i Jimmy-t.

Jessica Williams është një tjetër kolege, dhe së bashku, ajo dhe Ford mund të bëjnë një mosmarrëveshje rreth asaj se sa ujë duhet të pini në një ditë, një kënaqësi komike.

Ndërsa personazhet zbulojnë gjithnjë e më shumë të meta, ata gjithashtu bëhen më të pëlqyeshëm në të gjitha papërsosmëritë e tyre.

Succession

Në sezonin e tij të katërt dhe të fundit, saga depërtuese e parave, pushtetit dhe mosfunksionimit të familjes përmbushi ambiciet e saj të mëdha, duke marrë 27 nominime për Emmy.

Episodi në të cilin vdes Logan Roy (Brian Cox, duke krijuar një personazh të pashlyeshëm) është një perlë artistike në vetvete, e fokusuar jo te njeriu që po vdes, por te fëmijët e tij të largët, të shqetësuar, të sjellë në jetë nga Jeremy Strong, Sarah Snook dhe Kieran Culkin me shqetësim e thellësi.

Në fund, pyetjes se cili fëmijë Roy do të pasonte babain e tyre për të udhëhequr perandorinë mediatike Waystar Royco, iu përgjigj në mënyrë befasuese, duke theksuar idenë se askush nuk e mban pushtetin përgjithmonë.

Portreti i lakmisë së Succession dhe ndryshimi i peizazhit mediatik është i pakrahasueshëm, por lëvizja më e shkëlqyer e krijuesit Jesse Armstrong ishte mishërimi i të gjithave në një familje të shkatërruar.

Succession zë një vend të sigurt ndër serialet më të mira të të gjitha kohërave.

Beef

Nëse kjo shfaqje e Netflix u shit si një “dramë e tërbimit rrugor”, atëherë momenti në të cilin banorët e LA Amy (Ali Wong) dhe Danny (Steven Yeun) përleshen në një parking makinash është me të vërtetë vetëm një pikënisje për një serial të errët qesharak, në të cilin ngjarjet dalin jashtë kontrollit në mënyra të papritura, ndërsa jeta e tyre ndërthuret gjithnjë e më shumë.

Për ata që ende nuk e kanë kapur, nuk do të bënte të jepnin shumë më tepër për atë që ndodh, përveçse të thuash se satira sociale e episodeve të mëparshme nuk të përgatit për disa momente të tmerrshme dhe surreale më vonë.

Wong dhe Yeun janë të dy befasues, nga anët e ndryshme të ndarjes klasore, por po aq të fortë, dhe mbështeten nga një ansambël i mrekullueshëm aktorësh dytësorë, nga Maria Bello si një sipërmarrëse e stilit të jetesës në stilin e jetës së Gwyneth Paltrow deri te Young Mazino si i ëmbël, himbo i Danny-t. vëllai më i vogël Paul.

Në një kohë kur Netflix ka reduktuar përmbajtjen vërtet të guximshme dhe subversive, kjo bie në sy si një perlë e rrallë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore