Lajme

Senati konfirmon zgjedhjen e Biden-it për numrin dy të Pentagon-it


Një shumicë e Senatit Amerikan mbështeti shefin e Forcave Ajrore të SHBA-ve, gjeneralin Charles Q. Brown, të mërkurën për të qenë oficeri më i lartë ushtarak amerikan.

Kjo, ndërsa ligjvënësit lëvizën për të konfirmuar disa nga oficerët e lartë të lartë, promovimet e të cilëve janë bllokuar nga bllokada e një senatori republikan.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Senati mbështeti nominimin e presidentit Joe Biden të Brown për të qenë kryetar i Shefave të Shtabit të Përbashkët me 83 vota kundër 11.

Brown është një ish-pilot luftarak që sjell përvojën e komandës në Paqësor në pozicionin në një kohë të tensionit në rritje me Kinën.

Ai bëhet oficeri i dytë me ngjyrë që do të kryesojë Shefat e Përbashkët pas Colin Powell dy dekada më parë.

Senati kaloi votat për Brown dhe dy oficerë të tjerë të lartë ushtarakë, pasi udhëheqësi i shumicës Chuck Schumer, një demokrat, përdori një manovër procedurale për të anashkaluar një bllokadë nga senatori republikan Tommy Tuberville.

Tuberville filloi të bllokonte konfirmimet për postet e larta të Pentagon-it në mars për të protestuar ndaj politikës së Departamentit të Mbrojtjes të miratuar vitin e kaluar që siguron leje me pagesë dhe rimburson kostot për anëtarët e shërbimit që udhëtojnë për të bërë një abort.

Brown dhe zyrtarë të tjerë ushtarakë kishin thënë se bllokada e qindra promovimeve ushtarake nga Tuberville mund të ketë një ndikim të gjerë në forcat e armatosura, duke prekur trupat dhe familjet e tyre dhe duke dëmtuar sigurinë kombëtare.

Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin uroi Brown për konfirmimin e tij, falënderoi Schumer për sjelljen e votave dhe ndëshkoi Tuberville për pengimin e tij.

“Ka kaluar koha për të konfirmuar mbi 300 të emëruarit e tjerë ushtarakë”, tha Austin në një deklaratë.

Nominimi i Biden për Brown, i cili u njoftua në maj, pasoi emërimin e tij të Austin si sekretarin e parë me ngjyrë të SHBA-ve të mbrojtjes, pozicionin më të lartë civil në Pentagon.

Konfirmimi i Brown do të thotë që amerikanët me ngjyrë mbajnë dy pozicionet e para në Pentagon për herë të parë, një moment historik i madh për një institucion që është i ndryshëm në rangjet e tij më të ulëta, por kryesisht të bardhë dhe meshkuj në krye.

Schumer gjithashtu hapi rrugën për votat e Senatit për emërimin e Biden të gjeneralit Randy George për t’u bërë shef i shtabit të Ushtrisë dhe gjeneral Eric Smith për t’u bërë komandanti i ardhshëm i Trupave Detare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore