Lajme

‘Sëmundja ekonomike’ e Kinës godet përpjekjet për të mbledhur fond prej 41 miliardë dollarësh për çipa


Raundi më ambicioz i financimit i nisur deri më tani nga Kina për të mbështetur industrinë e saj gjysmëpërçuese po përpiqet që në fazat fillestare të arrijë objektivin e saj prej 41 miliardë dollarë, ku fajësohet klima e vështirë ekonomike, sipas tre personave të njohur me situatën.

Pekini miratoi kohët e fundit një raund të tretë për Fondin e Investimeve në Industrinë e Integruar të Kinës, i njohur gjithashtu si Fondi i Madh, i cili ka qenë i rëndësishëm në nxitjen e rritjes së industrisë së çipave që kur u krijua në 2014 dhe ka shërbyer si një mjet kyç në përpjekjet e Presidentit Xi Jinping drejt vetë-mjaftueshmërisë teknologjike.

Fondi mblodhi kapital prej 139 miliardë dhe 200 miliardë Rmb, respektivisht, në dy fazat e para dhe mbështeti kampionët kinezë të çipave ndërsa investonin në kërkime dhe zhvillim.

Megjithatë, Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit, e cila drejton nismën, ka hasur në vështirësi për të ngritur objektivin e saj të ri nga qeveritë vendore dhe ndërmarrjet shtetërore, të cilat po përballen me një ngadalësim ekonomik, thanë të tre personat.

Rimëkëmbja e ngadaltë nga pandemia e koronavirusit ka vënë një tendosje financiare për qeveritë lokale, duke përfshirë probleme të rënda të borxhit për disa, duke i bërë ata “më të kujdesshëm dhe konservatorë” në investimet e tyre, tha një person i afërt me një qeveri të nivelit provincial.

Ministria e financave ishte kontribuesi më i madh në fazën e parë dhe të dytë të Fondit të Madh, duke siguruar respektivisht më shumë se 44 për qind dhe afërsisht 15 për qind të kapitalit.

Qeveritë lokale dhe ndërmarrjet shtetërore si China Telecom ishin përgjegjëse për pjesën tjetër, pasi Pekini inkurajoi industrinë kineze të merrte një pjesë dhe të përdorte ekspertizën e saj për të ndihmuar në identifikimin e kampionëve të mundshëm kombëtarë.

Mungesa e kandidatëve kryesorë për të mbështetur me mbështetjen e re po kontribuon gjithashtu në një përgjigje zhgënjyese. Individët dhe analistët e industrisë thanë se vendimet e investimeve ishin bërë më pasive përballë kufizimeve të SHBA-së për aksesin e industrisë në teknologjinë e përparuar.

“Në vend që të marrë në konsideratë vetëm vlerën e investimit, Fondi i Madh duhet të marrë parasysh drejtimin e kufizimeve të SHBA-ve kur vendos se për kë të bastojë, duke bërë që ai të ketë opsione më të kufizuara”, tha një analist me bazë në Kinë, i cili dëshironte të mbetej anonim për shkak të ndjeshmëria e subjektit.

Fondi kishte miratuar tashmë një qasje më të kujdesshme në fazën e tij të dytë. Më shumë se 30 për qind e shumës së mbledhur u përdor për financimin e mëtutjeshëm për kompanitë e mbështetura në fazën e parë, sipas të dhënave nga Wind të analizuara nga “Financial Times”.

Një hetim kundër korrupsionit për Fondin e Madh, i cili ka zgjatur më shumë se një vit, ka ndikuar gjithashtu në ritmin e investimeve dhe besimin e tregut. Që nga korriku i vitit të kaluar, më shumë se 10 drejtues të lidhur me fondin janë marrë për hetim, duke çuar në një ngadalësim të aktiviteteve investuese.

Dy persona të njohur me fondin thanë se kapitali i mbledhur në fazën e dytë mbeti i pashfrytëzuar.

Pavarësisht këtyre sfidave, Fondi i Madh, i cili u financua në 2014 dhe 2019, ende po përpiqet të qëndrojë në një plan pesëvjeçar.

“Është koha për të bërë një raund tjetër. Të mos e bësh këtë do të dëmtonte besimin”, tha Linghao Bao, një analist në grupin kërkimor Trivium China.

Raundi i fundit do të përqendrohet kryesisht në pajisjet e prodhimit të çipave, thanë tre personat pranë fondit, pas dy fazave të mëparshme të përqendruara në prodhimin e gjysmëpërçuesve, me fonderitë Semiconductor Manufacturing International dhe Hua Hong Semiconductor midis atyre që mbështeten.

Prodhuesit e çipave të Kinës, duke përfshirë prodhuesin kryesor të çipave të memories Yangtze Memory Technologies, u është dashur të mbështeten më shumë në pajisjet vendase pasi SHBA dhe aleatët e saj kanë shtrënguar kufizimet gjatë vitit të kaluar në eksportet e pajisjeve të avancuara të prodhimit gjysmëpërçues në Kinë.

Zyra e Informacionit e Këshillit të Shtetit, Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit dhe Fondi i Madh nuk iu përgjigjën kërkesave për koment.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore