Shqipëria

“Sekuestrimi i inceneratorit të Tiranës”, Veliaj e quan mëse të mirëpritur vendimin e SPAK-ut


Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj e ka konsideruar mëse të mirëpritur vendimin e SPAK-ut për të sekuestruar inceneratorin e Tiranës.

“Sekuestrimi dhe heqja nga duart e subjektit privat të impiantit të mbetjeve të Tiranës si rezultat i hetimeve të SPAK-ut është mëse i mirëpritur në rrugën e zbardhjes së veprimtarisë së paligjshme të kujtdo që ka abuzuar në dëm të interesit publik”, theksoi administratori i kryeqytetit.

Sipas tij, Bashkia e Tiranës ndërkohë do të vazhdojë pa u ndalur punën për një Tiranë që sot “është pasqyrë pastërtie edhe si rezultat i transformimit të Sharrës nga një kancer urban në një fushë sanitare me standardet e duhura mjedisore”.

“Koha punon për Tiranën dhe Shqipërinë Evropiane, jo për kandilët e Non Gratave që do të shkojnë drejt shuarjes”, shtoi ai.

Lidhur me pagesat që vazhdojnë të lëvrohen për këtë incenerator, ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, deklaroi gjatë seancës së fundit plenare se ato nuk paguhen nga buxheti i shtetit por nga Bashkia e Tiranës.

“Do doja vetëm një sqarim për opinionin publik, pasi në mënyrë të përsëritur deformohet opinioni publik për çfarë bën qeveria dhe çfarë veprime merr. Nuk paguhet asnjë para nga buxheti i shtetit për impiantet e mbetjeve të Elbasanit, të Fierit, ndërsa për impiantin e Tiranës është një fond në buxhetin e shtetit prej 200 milionë lekësh i cili është një fond kontigjence në rast të paaftësisë paguese të Bashkisë së Tiranës”, theksoi zyrtarja shqiptare.

SPAK dhe inceneratori i Tiranës, çfarë ndodhi

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore