Sport

Scottie Pippen e quan Michael Jordan ‘lojtar të tmerrshëm’ teksa lavdëron LeBron James


Legjenda e NBA dhe ish-ylli i Chicago Bulls, Scottie Pippen hodhi Michael Jordan nën autobus teksa lavdëroi LeBron James si lojtarin më të madh “fitues” dhe “statistikor” që ka jetuar ndonjëherë.

Pippen, 57 vjeç, ka qenë në një mision për të shtrembëruar emrin e Jordanit që kur “The Last Dance” u publikua në Netflix në 2020 për shkak të ndjenjës së nënçmimit dhe mungesës së respektit.

Ai vazhdon të përul ish-shokun e tij të skuadrës dhe e bëri këtë përsëri gjatë një paraqitjeje në Gimme the Hot Sauce! podcast.

“LeBron është fituesi më i madh”, tha Pippen. “Ai është shumë më i vjetër tani dhe kritikohet shumë. Ai kurrë nuk ka qenë gjuajtës. Ai kurrë nuk ka qenë njeriu që ka bërë goditjen e fundit. Ai kurrë nuk ka qenë i shkëlqyeshëm në këtë. E thashë këtë shumë vite më parë dhe u kritikova për këtë. Kur LeBron James të largohet nga loja, ai do të jetë lojtari më i mirë statistikor që ka luajtur ndonjëherë”.

Pippen shpëton veten nga një polemikë e më të mirit të gjitha kohërave duke shtuar pjesën “statistikore” në përgjigjen e tij dhe duke thënë se basketbolli nuk mund të ketë një lojtar “më të madh” sepse është një sport ekipor.

James, 38, është koshashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave dhe nr. 4 në asistime, që mbështet pikën e Pippen, por ai më pas vazhdoi me hije të dukshme drejt Jordanit.

Jordan, 60 vjeç, nuk i është përgjigjur ende asnjë prej shpërthimeve të Pippen, megjithëse djali i tij Marcus Jordan është në lidhje me ish-gruan e Scottie, Larsa Pippen, gjë që mund t’i shtojë kripë plagës.

“LeBron do të jetë personi më i madh statistikor që ka luajtur ndonjëherë lojën e basketbollit dhe nuk ka asnjë krahasim me të”, tha Pippen. “Pra, a e bën kjo lojtarin më të mirë që ka luajtur ndonjëherë lojën? Do ta lë jashtë për debate sepse nuk besoj se ka një lojtar të madh sepse loja jonë është një lojë ekipore dhe një lojtar nuk mund ta bëjë atë.

“Kam parë Michael Jordan të luajë përpara se të vija në Bulls. Ju djema e keni parë atë duke luajtur. Ai ishte një lojtar i tmerrshëm. Ishte i tmerrshëm për të luajtur me të”.

“Ai ishte një lojtar që me të vërtetë fitoi nuk ishte në krye të kategorisë së tij. Ai po shënonte. Ai po shkonte drejt titujve të shënuar. Vetëm kur u shfaq Phil Jackson, ai ndryshoi pak menunë dhe kjo mori ende pak kohë, por kjo nuk ishte në dokumentar.”

Pippen vazhdoi të kundërshtonte veten duke thënë se Bulls mund të kishin fituar dy ose tre tituj të tjerë nëse Jordan nuk do të largohej kurrë nga ekipi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore