Lajme

Sarrazin e pret Abdixhikun në shtëpinë e tij


Manuel Sarrazin dhe Lumir Abdixhiku

Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka takuar emisarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin.

Abdixhiku, përmes një postimi në Facebook, njoftoi se Sarrazin e ka mikpritur atë në shtëpinë e tij në Hamburg të Gjermanisë.

“Në Hamburg, në shtëpinë e Manuel Sarrazin, të dërguarin special të Gjermanisë për Ballkanin Perëndimor”.

“E falenderova për gjithë përkrahjen gjermane ndaj Republikës së Kosovës”, ka shkruar Abdixhiku.

Abdixhiku nuk ka dhënë më shumë detaje lidhur me arsyen e takimit me diplomatin gjerman.

Ndërkohë, energjia e diplomatëve perëndimorë është përqendruar në propozimin e Bashkimit Evropian për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, i cili është përpiluar pas angazhimit të këshilltarëve të kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe presidentit francez Emanuel Macron.

Gjithashtu, gjatë javës së ardhshme pritet që Miroslav Lajçak, emisari i BE-së për dialogun Prishtinë-Beograd, ta vizitojë Kosovën dhe Serbinë në kuadër të diskutimeve për hapat e ardhshëm drejt normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve në përputhje me planin e ashtuquajtur franko-gjerman.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore