Lajme

Sanremo 2023, gjithçka mbi edicionin e 73-të të festivalit


Sanremo është Sanremo. Edhe ata që e urrejnë, e ndjekin.

Edicioni i 73-të do të zhvillohet nga 7 deri më 11 shkurt. Dhe në këtë interval kohor festivali do të jetë në qendër të vëmendjes.

Për pesë mbrëmje, teatri Ariston bëhet skena e konkursit më të njohur të këngës në Itali me të ftuar emra të mëdhenj, skeçe dhe monologje.

Krahas drejtorit artistik, i cili nuk ka gabuar asnjëherë në zgjedhjen e bashkë-prezantuesve, këtë vit është Gianni Morandi.

Por ata të dy nuk do të jenë vetëm. Do të ketë edhe shoqërues aventure, të cilët do të ndërrohen gjatë mbrëmjeve të ndryshme.

Kuptohet, më e pritura është Chiara Ferragni, sipërmarrëse, influencuese, bashkëshorte dhe nënë.

Mbrëmja e parë dhe finalen e madhe, ajo do t’i çmendë të gjithë me veshjet e saj Dior dhe Schiaparelli.

Në mbrëmjen e dytë, vendi i takon Francesca Fagnani, gazetare dhe prezantuese e programit Raidue Belve. Kurse të enjten dhe të premten është radha e volejbollistes italiane Paola Egonu dhe aktores Chiara Francini.

Pas tre vitesh mungesë, yjet ndërkombëtarë mes të ftuarve janë rikthyer.

Të martën do të jenë Black Eyed Peas, fituesit e gjashtë çmimeve Grammy. Tridhjetë e pesë milionë albume të shitura dhe 120 milionë këngë për një grup që është me të vërtetë “një emër i madh”.

Më 9 shkurt do të shfaqen Måneskin përsëri. Pas hapjes së edicionit të vitit të kaluar, Damiano dhe shokët e tij u ftuan përsëri nga mikpritësi sepse “kur ata janë në festival, Sanremo ka diçka më shumë”.

Në natën e hapjes, si zakonisht, do të jenë fituesit e vitit të kaluar, përkatësisht Mahmood dhe Blanco, të cilët do të këndojnë Chills, një nga këngët më të shitura dhe më të dëgjuara të vitit.

Por Sanremone 2023 është më shumë se kurrë festivali i ribashkimeve. Mbrëmja e parë do të niset me Poohs. Riccardo Fogli do të jetë gjithashtu i pranishëm në skenë, për një performancë që do të ofrojë hitet e grupit dhe do të jetë gjithashtu një homazh për Stefano D’Orazio, i cili u nda nga jeta në nëntor 2020.

Kurse në datën 8 do të jetë “një ngjarje e madhe”, e cila nuk ka ndodhur kurrë më parë. Al Bano dhe Massimo Ranieri do të jenë mysafirë në Ariston. Dhe të dy do të jenë protagonistët e një momenti muzikor me Gianni Morandi.

Sakaq, në garë janë 28 këngëtarë, gjashtë prej të cilëve – Sethu, Will, Olly, Shari, Colla Zio, gIANMARIA – vijnë nga Sanremo Giovani.

Në kast ka rikthime të mëdha, si Giorgia, Mengoni, Ultimo. Por edhe shumë risi, si Mara Sattei, Ariete, Mr. Rain dhe Rosa Chemical.

Pak nga gjithçka, siç ka qenë gjithmonë mes lavdive të vjetra dhe rekrutëve të rinj.

Lidhur me skenografinë, ajo është krijuar nga Gaetano Castelli, së bashku me vajzën e tij Maria Chiara. Për artistin është projekti i 21 i krijuar për festivalin.

Në skenografinë e re, një kube e mbushur me drita dominon skenën dhe kornizon shkallët që çojnë në hyrjen e skenës.

Poshtë skenës, qartë e dukshme dhe e ndarë në dy gropa mistike të rrumbullakosura, ndodhet orkestra me seksionin e ritmit në njërën anë dhe korin nga ana tjetër.

Marrë nga “La Stampa”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore