Lajme

Sanksionet mbi importet ruse të energjisë duhet të jenë “të menaxhueshme” për vendet evropiane


Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se sanksionet perëndimore ndaj Rusisë po tregojnë “efekte, të cilat do të bëhen më dramatike çdo ditë”. Megjithatë, kancelari theksoi se ndërprerja e furnizimit me energji nga Rusia duhet të jetë “e menaxhueshme” për vendet evropiane.

Lufta e Ukrainës “mund të jetë një mosmarrëveshje më e gjatë dhe për këtë arsye ne duhet të përballemi së bashku”, tha Scholz, duke folur në një konferencë shtypi së bashku me Presidenten e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola.

Scholz tha se qëndrimi i Gjermanisë për ndalimin e gjerë të Bashkimit Evropian për importet ruse të energjisë nuk ka ndryshuar.

“Kjo vlen edhe për shumë vende të tjera evropiane që janë edhe më të varura nga qymyri, nafta dhe gazi rus, madje më shumë se Gjermania”, shtoi ai.

Metsola, l'Ue può fare di più sulle sanzioni a Mosca  - Europarlamento - ANSA.it

“Ne vendosëm të na bëjmë të pavarur sa më shpejt që të jetë e mundur nga importet e gazit dhe naftës nga Rusia”, tha udhëheqësi gjerman, duke shtuar se disa “punë ndërtimi dhe kontrata shumë intensive” janë të nevojshme për ta bërë Gjermaninë më pak të varur nga energjia ruse.

Metsola tha se, “Evropa duhet të bëhet plotësisht e pavarur nga energjia ruse”.

“Ne duhet të blejmë energjinë tonë nga miqtë, jo nga armiqtë, sepse në fund ne po paguajmë për këtë luftë çdo ditë”, shtoi ajo.

“Është koha për të marrë drejtimin. Ne nuk po flasim vetëm për agjendën e gjelbër, duke e konsideruar atë nga këndvështrimi mjedisor, një këndvështrim klimatik, por po e shohim edhe nga një këndvështrim sigurie”, vijoi Metsola.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore