Lajme

Sanksionet amerikane kanë bërë ‘kërdinë’ me helikopterët e vjetër të Iranit


Rrethanat vështirë se mund të kishin qenë më të vështira pasi helikopteri dhjetëvjeçar, i cili kishte kaluar mijëra orë fluturimi, nisi një udhëtim mbi një terren të pabesë në mjegull të dendur.

Është e paqartë pse helikopteri Bell 212 i prodhuar nga SHBA-të që po transportonte presidentin dhe ministrin e Jashtëm të Iranit u rrëzua në një shpat mali pranë kufirit me Azerbajxhanin të dielën.

Por analistët dhe ish-zyrtarët thanë se faji kishte shumë gjasa të ishte i lidhur probleme teknike, duke pasur parasysh se pjesa më e madhe e flotës ajrore të Iranit ka nevojë urgjente për pjesë rezervë që Teherani nuk ka qenë në gjendje t’i blejë për shkak të sanksioneve të SHBA-ve dhe të tjera perëndimore.

“Flota ajrore e Iranit është një metaforë për regjimin në tërësi”, ka thënë Ali Ansari, themelues i Institutit të Studimeve Iraniane në Universitetin e St Andrews.

“Është e vjetër, nuk duhet të jetë në gjendje të vazhdojë të fluturojë, dhe megjithatë e bën”.

Teherani nuk ka dhënë ende një shpjegim zyrtar për përplasjen.

Zyrtarët izraelitë kanë sinjalizuar se nuk janë të përfshirë, ndërsa Chuck Schumer, udhëheqësi i shumicës së Senatit të SHBA-ve, ka thënë se agjencitë e inteligjencës amerikane i thanë atij se nuk kishte prova për lojë të padrejtë.

Në vend të kësaj, fajtori më i mundshëm është një flotë e vjetëruar, e goditur nga dekada të tëra të konsumimit.

Bllokuar prej vitesh nga sanksionet perëndimore ndaj institucioneve iraniane dhe kontrollet e eksportit për mallrat e hapësirës ajrore, Irani është penguar në përpjekjet për të rinovuar flotën ose për të aksesuar pjesët e këmbimit dhe kontratat e mirëmbajtjes.

Avionët civilë të Iranit përfshijnë një pjesë të vogël të Airbus A300 që nuk prodhoheshin më shumë se një dekadë më parë.

Mosha mesatare e avionëve aktivë në flotën e pasagjerëve është pothuajse 28, më shumë se dyfishi i mesatares globale, sipas grupit të të dhënave të aviacionit Cirium.

Iran Air, transportuesi flamurtar, ende fluturon një A300 që është gati 40 vjeç.

“Aeroplanët e vjetër zakonisht janë më pak të besueshëm dhe kjo reflektohet në përdorimin mesatar, i cili me një mesatare prej 4.8 orësh në ditë është rreth gjysma e mesatares globale”, ka thënë Rob Morris, kreu i biznesit të konsulencës së Cirium, Ascend.

Disa sanksione perëndimore u hoqën pasi Irani ra dakord për marrëveshjen bërthamore të vitit 2015 me fuqitë botërore dhe Teherani lidhi marrëveshje me Boeing dhe Airbus me vlerë më shumë se 40 miliardë dollarë për të rimbushur flotën.

Por ajo hapje u mbyll papritur në vitin 2018 pasi presidenti i atëhershëm i SHBA-ve, Donald Trump, braktisi në mënyrë të njëanshme marrëveshjen bërthamore dhe vendosi qindra sanksione të tjera gjymtuese.

Pjesa më e madhe e forcave ajrore të Iranit është edhe më e vjetër se flota civile dhe kombinon avionë të vjetër amerikanë disa dekadash, shumë prej tyre të blerë në vitet 1970, me avionë të prodhimit sovjetik dhe disa Mirage F1 francezë të denjë për fluturim.

Zyrtarët e inteligjencës perëndimore besojnë se Rusia këtë vit ka “përparuar” marrëveshje sekrete për të furnizuar Iranin me avionë luftarakë të avancuar Su-35. Por nuk ka asnjë provë që ndonjë marrëveshje të ketë kaluar.

Forcat konvencionale të Iranit luftojnë me “pajisje gjithnjë e më të vjetruara”, sipas Institutit Ndërkombëtar për Studime Strategjike, me “pajisje të vjetruara veçanërisht e theksuar për forcën e saj ajrore”.

Analistët janë të mendimit se kjo ka të ngjarë të jetë një faktor kryesor me helikopterin qeveritar që u rrëzua në mot të keq, duke vrarë presidentin e Iranit Ebrahim Raisi, ministrin e Jashtëm Hossein Amirabdollahian dhe gjashtë pasagjerë dhe ekuipazh të tjerë.

Helikopteri, së bashku me variantin e tij Bell 412, njihet si një avion i besueshëm.

Zhvilluar së pari në vitet 1960 dhe i përdorur në luftën e Vietnamit, ka mbetur një forcë e fortë e operacioneve ajrore globale që atëherë.

Sot vendoset nga organizata të ndryshme si forcat ajrore austriake, roja bregdetare e Japonisë, forcat policore të Tajlandës dhe departamentet e zjarrit në SHBA.

“Bell 212 dhe 412 janë helikopterë të përdorur gjerësisht me një rekord shumë të mirë sigurie”, ka thënë Carlos Cesnik, profesor i inxhinierisë së hapësirës ajrore në Universitetin e Miçiganit.

“Por në çdo aksident, kushtet e funksionimit duhet të merren parasysh, ku moti dhe mirëmbajtja janë në krye të listës”.

Këto duket se kanë qenë konsiderata thelbësore në incidentin e fundit iranian.

Irani ka 62 helikopterë Bell në operacion aktiv, duke përfshirë 13 Bell 212, sipas Cirium.

Analistët e inteligjencës me burim të hapur besojnë se helikopteri i rrëzuar kishte një numër regjistrimi 6-9207, i cili e identifikon atë se i ishte dorëzuar forcave ajrore iraniane qysh në vitin 1994.

Daniel Martin, një partner i sanksioneve financiare dhe tregtare në firmën ligjore HFW, ka thënë se pjesët zëvendësuese për sistemet teknike në bordin e helikopterit Bell sigurisht që do t’’ nënshtroheshin kontrolleve të eksportit të SHBA-ve, Mbretërisë së Bashkuar dhe Evropës.

Me gjithë ndryshimet e caktuara në sanksionet amerikane, duke përfshirë aftësinë për të aplikuar për licenca eksporti për sigurinë e fluturimeve civile, Martin ka thënë se nuk ishte e qartë se sa kompani kishin aplikuar ndonjëherë për të eksportuar pjesë të tilla.

“SHBA ka shënjestruar linjat ajrore dhe pajisjet”, sipas Martin.

“Nuk mendoj se mund të thoni se SHBA synonte fluturimet e zakonshme komerciale, por ka një ndikim të pashmangshëm në siguri”.

Bell Textron, kompania amerikane që prodhon helikopterin e përfshirë në rrëzimin e Raisit, ka pohuar se “Bell nuk kryen asnjë biznes në Iran dhe nuk mbështet flotën e tyre të helikopterëve”.

Megjithëse më pak të sigurt në krahasim me aeroplanët – me një shkallë aksidenti fatal në SHBA prej rreth 1.3 për 100 mijë orë krahasuar me 0.98 për aeroplanët, sipas Bordit Kombëtar të Sigurisë së Transportit – helikopterët mbeten një shtyllë e logjistikës ushtarake dhe udhëtimeve VIP për udhëtime të shkurtra në shumë vende.

Ata janë gjithashtu “shumë më të sigurt se një makinë”, sipas Cesnik.

Megjithatë, aksidentet me helikopterë ushtarakë ndodhin më rregullisht.

Garda Kombëtare e SHBA-ve ndaloi përkohësisht të gjithë helikopterët në shkurt pas dy përplasjeve brenda një muaji. Dhjetë anëtarë të ekuipazhit vdiqën në një aksident me helikopter të marinës muajin e kaluar në Malajzi, ndërsa një tjetër aksident vrau oficerin më të lartë ushtarak të Kenias.

Helikopterët rusë të përdorur nga forcat e armatosura të Kolumbisë kanë pësuar gjithashtu një numër incidentesh të fundit, më së fundi një aksident fatal muajin e kaluar që vrau nëntë ushtarë në bord.

Por Irani, i cili mban avionët e tij të fluturojnë përmes një kombinimi të pjesëve të kontrabanduara dhe inxhinierisë së kundërt, ka një histori veçanërisht të kontrolluar.

Në vitin 2005, një aeroplan transporti ushtarak u rrëzua në një bllok apartamentesh në Teheran, duke vrarë 128 persona.

Kohët e fundit, një helikopter që mbante ministrin iranian të sportit Hamid Sajjadi u rrëzua vitin e kaluar teksa u përpoq të ulej në një fushë futbolli.

Ministri shpëtoi, por ndihmësi i tij vdiq dhe 12 u plagosën.

Pesë muaj më vonë, një avion stërvitor u rrëzua në perëndim të Iranit, duke vrarë dy persona.

Ish-ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif, fajësoi sanksionet amerikane për rrëzimin e fundit dhe vdekjen e Raisit.

“Këto do të regjistrohen në listën e krimeve të Amerikës kundër popullit iranian”, ka thënë ai.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore