Pajisje

Samsung, rritja e fitimeve me 44%


Kompania koreano-jugore e pajisjeve elektronike, Samsung, ka deklaruar se fitimi i tremujorit të tretë ka të ngjarë të jetë rritur me 44% duke u pajtuar me pritshmëritë e analistëve.

Agjencia e lajmeve, Reuters, zbulon se analistët ia atribuojnë rritjen shitjeve të shpejta të telefonave dhe televizorëve inteligjentë.

Mirëpo, kompania nuk lë pas as rënien e mundshme të fitimeve të ardhura nga çipat, të cilët janë përballur me një kohë ndalimi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Parashikimi i kompanisë për fitimin operativ gjatë muajve janar-mars ka qenë 8.32 miliardë dollarë, çka përputhet edhe me parashikimin e analistëve.

Kjo për shkak se shitja e serisë kryesore të kompanisë, Galaxy S21, është shitur me një çmim të ulët fillestar që ka ndihmuar në rritjen e shitjeve të smatphone-ve të prodhuesit të madh koreano-jugor gjatë tremujorit të parë të vitit.

Nga ana tjetër, situata pandemike që përmes kufizimeve ka detyruar njerëzit të qëndrojnë në shtëpi ka ndikuar edhe në rritjen e shitjeve të televizorëve dhe pajisjeve të tjera shtëpiake.

Kompania Samsung nuk është e vetmja në llojin e saj që ka pasur rritje. Edhe LG Electronics ka deklaruar fitimin më të madh në tremujorin e parë janar-mars.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore