Biznes

Samsung do të prodhojë gjeneratën e fundit të gjysmëpërçuesve në SHBA përpara TSMC-së


Samsung Electronics do të prodhojë gjeneratën e fundit të gjysmëpërçuesve në SHBA dy vjet përpara kompanisë rivale Taiwan Semiconductor Manufacturing.

Kjo, në një nxitje të mëtejshme ndaj përpjekjeve të Presidentit amerikan Joe Biden për të sjellë prodhimin e avancuar të çipave në tokën vendase.

Sekretarja amerikane e tregtisë, Gina Raimondo, njoftoi se prodhuesi i çipeve koreano-jugor kishte vendosur të prodhonte çipa në nivelin 2 nanometër të miniaturizimit në një fabrikë të re, ose fabrika, që po ndërtonte në qytetin Taylor në Texas.

Do të jetë pjesë e një investimi prej 40 miliardë dollarësh të bërë nga kompania në kapacitete që variojnë nga prodhimi i mikroprocesorëve deri te paketimi i avancuar i çipave dhe puna kërkimore dhe zhvillimore.

Investimi i Samsung do të plotësohet me deri në 6.4 miliardë dollarë fonde direkte të marra sipas Aktit të çipave dhe shkencës në SHBA, një javë pasi qeveria amerikane njoftoi se TSMC do të merrte deri në 6.6 miliardë dollarë nga programi kryesor i subvencionimit për të mbështetur planet e zgjerimit të çipave në Arizona.

Administrata e Biden synon të rrisë prodhimin vendas të çipave të avancuar nga zero në 20 për qind të furnizimit botëror deri në fund të dekadës, mes shqetësimeve se ato mund të ndërpriten nga një fatkeqësi natyrore ose konflikt i mundshëm i ardhshëm në Azinë Lindore.

Një investim fillestar prej 17 miliardë dollarësh, pjesë e një totali prej 40 miliardë dollarësh të planifikuar, u njoftua nga Samsung në vitin 2021 për të ndërtuar fabrikën e parë në Taylor, i cili tani do të prodhojë çipa 2nm dhe 4nm.

Shpenzimet e reja kapitale shtojnë një fabrikë të dytë që do të prodhojë gjithashtu çipa 2nm dhe 4nm, si dhe ndërtimin e një objekti paketimi të avancuar të çipave për “paketimin 2.5D” të procesorëve dhe çipave memorie.

Paketimi i avancuar është një fazë vendimtare në prodhimin e çipave të inteligjencës artificiale si H100 e Nvidia, e cila përdoret për të trajnuar sistemet gjeneruese të AI si ChatGPT i OpenAI.

TSMC, prodhuesi më i madh i çipave me kontratë në botë, realizon paketimin 2.5D për çipat më të fuqishëm të Nvidia. Por aktualisht nuk ka plane për një strukturë kaq të avancuar paketimi në SHBA.

Me planet e reja për Taylor, Samsung do të jetë në gjendje të kombinojë njësitë më të fundit të përpunimit grafik dhe çipat e tij të memories me gjerësi të lartë bande në produktet e avancuara të AI të paketuara në objektin e saj në SHBA.

Lael Brainard, këshilltari ekonomik i Shtëpisë së Bardhë, ka thënë se Samsung kishte bërë gjithashtu një “seri angazhimesh për t’i mundësuar asaj të prodhojë çipa drejtpërdrejt për Departamentin e Mbrojtjes”.

Zyrtari i lartë amerikan vuri në dukje gjithashtu se fabrika e R&D e Samsung për zhvillimin e gjeneratave të ardhshme të çipave do të ishte vetëm objekti i katërt i tillë në botë dhe i pari i ndërtuar në SHBA nga një kompani jo amerikane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore