Jetesë & Stil

Samiti i Inovacionit “Earthshot”, fokusi kryesor i vizitës së Princit William në New York


Princi William i Uellsit ka filluar vizitën e tij dy-ditore në New York të hënën 18 shtatorit, derisa synon të rrisë më tej fushatën e tij për planetin.

William, 41 vjeç, do të marrë pjesë në disa lobime të nivelit të lartë, ku do të takohet me ambientalistët dhe filantropët dhe drejtuesit e biznesit, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Ai gjithashtu do të promovojë Çmimin e tij “Earthshot”, i cili synon të fitojë atë që princi e quan “optimizëm urgjent” ndërsa gjen zgjidhje për të zgjidhur krizat e planetit.

Pjesa qendrore e vizitës së tij do të jetë Samiti i Inovacionit të Çmimit “Earthshot”, kur Princi William do të bashkojë forcat me mbështetësit e tjerë mjedisor, duke përfshirë ambasadoren e SHBA-së në Australi, Caroline Kennedy.

Gjithashtu mes folësve dhe të ftuarve specialë do të jetë edhe ish-kryeministrja e Zelandës së Re, Dame Jacinda Ardern dhe Jose Andres, shef dhe themelues i World Central Kitchen (i cili ka punuar gjithashtu me vëllain e William, Princin Harry dhe Meghan Markle).

Princi William mbërriti me fluturim komercial në aeroportin e Newark, teksa në një deklaratë të ndarë nga Kensington Palace, ai tha: “është shumë mirë të kthehesh në Shtetet e Bashkuara”.

“Askush nuk bën optimizëm dhe zgjuarsi si populli amerikan, kështu që është e drejtë që të zbulojmë finalistët e këtij viti të ‘Earthshot’ në New York City”, shtoi ai.

“Tetëdhjetë vjet më parë, bota u bashkua në këtë qytet të madh për të gjetur një mënyrë të re, përmes OKB-së, për të zgjidhur sfidat tona të përbashkëta. Unë e di që brezi ynë mund të ndërmarrë veprimet e guximshme që na duhen për të bërë ndryshime drejt një jete të shëndetshme dhe Bota e qëndrueshme. Sfida mund të duket e madhe, por siç na mësoi John F. Kennedy, ne përballemi me sfidën jo sepse është e lehtë, por sepse është e vështirë. Dhe jetike”, vazhdoi ai tutje.

Më vonë, William u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, gjatë Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Në pak më pak se gjysmë ore, të dy diskutuan përputhshmërinë e fortë të Çmimit “Earthshot” me objektivat e Kombeve të Bashkuara, udhëtimin e fundit të Sekretarit të Përgjithshëm në Nairobi për Samitin Afrikan të Klimës dhe shpresën e tyre të përbashkët që COP28 të japë një rezultat të rëndësishëm në reduktimin e emetimeve .

Dhjetorin e kaluar, William u takua me Presidentin Joe Biden në Boston dhe në mars udhëtoi për në kufirin midis Polonisë dhe Ukrainës, duke takuar trupat e vendosura atje në mes të konfliktit të vazhdueshëm.

Samiti i Inovacionit të Çmimit “Earthshot” do të zbulojë gjithashtu 15 finalistët e këtij çmimi për këtë vit, të cilët po ndjekin zgjidhjet klimatike për të riparuar planetin tonë deri në vitin 2030.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore