Lajme

Samiti i demokracisë: Kina e cilëson si “gabim” ftesën e Biden-it për Tajvanin


Qeveria e Kinës e ka cilësuar si “gabim” ftesën që presidenti i Shteteve të Bashkuara (SHBA), Joe Biden, i ka bërë Tajvanit, për të marrë pjesë në samitin e demokracisë, ku do të jenë edhe 105 qeveri të tjera demokratike.

Departamenti i Shtetit të SHBA-ve njoftoi të martën se Tajvani është në listën e pjesëmarrësve të eventit që pritet të mbahet muajt e ardhshëm.

Tajvani është shtet vetëqeverisës i pavaruar, por Pekini pretendon se është një provincë e Kinës, ndaj e ka akuzuar qeverinë e tij për separatizëm.

Mbledhja inauguruese konsiderohet si një provë e zotimit të Bidenit për të kthyer SHBA-të në pozicionin e liderit global, për të sfiduar forcat autoritare të udhëhequra nga Kina dhe Rusia.

Ndërkohë, asnjë prej shteteve nuk është pjesë e samitit virtual, të planifikuar për më 9 dhe 10 dhjetor.

Teksa të mërkurën, Zhu Fenglian, zëdhënësja e Zyrës së Çështjeve të Tajvanit të Kinës, u bëri thirrje SHBA-ve për t’iu përmbajtur parimit “një Kinë” dhe tre komunikata të përbashkëta”.

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu
Politika “një Kinë”

Politika “një Kinë” e SHBA-ve tregon se Pekini pretendon Tajvanin si një provincë, por nuk thotë se e njeh atë.

Që nga marrja e detyrës, Biden dhe Shtëpia e Bardhë kanë përsëritur mbështetjen e gjatë të SHBA-ve për mbështetjen e kësaj poltike.

Por, gjithashtu, SHBA-të kundërshtojnë fuqimisht përpjekjet e njëanshme për të ndryshuar status quo-në dhe për të minuar paqen dhe stabilitetin përtej ngushticës së Tajvanit.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, majtas, dhe ministri i jashtëm kinez, Wang Yi
Pekin-Taipei

Gjatë një samiti virtual me Biden javën e kaluar, udhëheqësi i Kinës, Xi Jinping, tha se Pekini nuk do të ketë “asnjë alternativë tjetër veçse të marr masa drastike” nëse “vijat e tyre të kuqe” kaloheshin.

Marrëdhëniet midis Pekinit dhe Taipeit janë në pikën e tyre më të ulët në dekada, të shënuara nga retorika e zjarrtë dhe qëndrimi ushtarak. Muajin e kaluar, ushtria e Kinës dërgoi një numër rekord avionësh luftarakë në zonën e identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit, duke përshkallëzuar më tej tensionet ushtarake.

Pekini, i cili e sheh demokracinë vetëqeverisëse si një provincë të shkëputur, ka fajësuar tensionet në rritje për atë që e quan “bashkëpunim të fshehtë” midis Washington-it dhe Taipeit.

Në samitin e ardhshëm Biden-Xi, Wang theksoi “rëndësinë e tij të madhe” jo vetëm për marrëdhëniet SHBA-Kinë, por edhe për marrëdhëniet ndërkombëtare.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore