Film

Sam Mendes do të drejtojë katër filma të veçantë dedikuar secilit anëtar të rock grupit ikonik “Beatles”


Anëtarët e grupit legjendar “Beatles”, John, Paul, George dhe Ringo do të jenë secili subjekt i një filmi të ndryshëm artistik të ardhshëm.

Regjisori Sam Mendes planifikon të bëjë katër filma të veçantë, nga këndvështrimi i secilit anëtar të “Beatles”, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

Ata do të kryqëzohen për të “treguar historinë mahnitëse të grupit më të madh në histori”, u tha në një njoftim për shtyo.

Paul McCartney, Ringo Starr dhe familjet e të ndjerit John Lennon dhe George Harrison kanë dhënë të drejta të plota të historisë së jetës dhe muzikës për filmat me skenar.

Sam Mendes.

“Jam i nderuar që tregoj historinë e grupit më të madh rock të të gjitha kohërave dhe i emocionuar të sfidoj idenë se çfarë përbën një udhëtim në kinema”, tha Mendes, regjisori i nominuar për “Oscar” i cili qëndron pas “American Beauty”, “1917” dhe filmave të James Bond “Skyfall” dhe “Spectre”.

Sony Pictures Entertainment do të financojë dhe shpërndajë të katër filmat në teatër në vitin 2027.

Detajet rreth planeve të publikimit do të ndahen më vonë, por studio premton se strategjia do të jetë “novatore”.

Sigurisht që do të ishte e rrezikshme të jepeshin premierë të katër filmat në të njëjtin vit.

Megjithatë, filmat muzikorë janë rritur në popullaritet në arkë.

“Elvis” i Baz Luhrmann dhe “Bob Marley: One Love” i Paramount ishin hite më të mëdha se sa pritej, ndërsa “The Eras Tour” e Taylor Swift, një interpretim kinematografik i koncertit të saj që thyen rekord, i kaloi disa ekskluzivitete të Hollywood-it për sa i përket shitjeve të biletave globale.

Disa vështrime të tjera për legjendat muzikore janë në punë; Antoine Fuqua po e kthen historinë e jetës së Michael Jackson në një film artistik, Amy Winehouse po merr trajtimin biografik me “Back to Black” dhe Ridley Scott është në bisedime për të drejtuar një film për ngritjen e Bee Gees.

Përveç regjisë, Mendes do të jetë edhe producent së bashku me partneren e tij në “Neal Street” Productions, Pippa Harris dhe Julie Pastor të Neal Street.

Jeff Jones do të prodhojë ekzekutiv për Apple Corps Limited, organizatë multimediale e themeluar nga “Beatles” në vitin 1968.

“Beatles”.

“Ne synojmë që kjo të jetë një përvojë unike emocionuese dhe epike kinematografike: katër filma, të treguar nga katër këndvështrime të ndryshme që tregojnë një histori të vetme për grupin më të famshëm të të gjitha kohërave”, tha Harris në një deklaratë.

“Të kesh bekimin e ‘The Beatles’ dhe Apple Corps për ta bërë këtë është një privilegj i jashtëzakonshëm”, tha ai.

Kjo është hera e parë që “Beatles” kanë dhënë mbështetjen e tyre të plotë për një film me skenar.

Grupi ka qenë subjekt i disa dokumentarëve, duke përfshirë filmin e viteve 1970 “Let It Be”, i cili kronikante shpërbërjen e grupit, si dhe “Get Back” të Peter Jackson, i cili kapi krijimin e albumit të tyre “Let It Be”.

Këngët e tyre gjithashtu frymëzuan filma si muzikali i xhukboksit të vitit 2007 “Across the Universe” dhe ai i vitit 1978 “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”.

Pavarësisht nga ndjekja e tyre globale, jo gjithçka që prekin “Beatles” kthehet në ar kinematografik – “Across the Universe” dështoi, për shembull.

“Ngjarjet e filmave teatralë sot duhet të jenë sizmike kulturore. Ideja e guximshme dhe në shkallë të gjerë e Semit është ajo dhe më pas disa. Kombinimi i ekipit të tij të filmave të premierës, me muzikën dhe historitë e katër të rinjve që ndryshuan botën, do të trondisin audiencën në të gjithë globin”, tha Tom Rothman, kryetar dhe CEO i Sony.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore