Lajme

Sam Altman: Çfarë dreqin po ndodh në OpenAI?


Imagjinoni një betejë në sallën e bordit në një kompani shumë miliardë dollarëshe, teknologjia futuriste e së cilës ose mund të shpëtojë ose shkatërrojë botën.

Shefi ekzekutiv i saj, i cili ka veshin e liderëve botërorë, u rrëzua ndërsa kolegët e lartë i kundërvihen – vetëm që pjesa tjetër e kompanisë të kërkojë që ata vetë të shkarkohen.

Jo, ky nuk është plani im për një dramë të Netflix, në thelb kanë qenë ditët e fundit në OpenAI.

Gazetarët e teknologjisë, entuziastët dhe investitorët kanë qenë duke e parë të gjithën duke u shpalosur – megjithëse opinionet ndryshojnë nëse ishte një thriller me aksione të larta, apo një farsë.

Si filloi…

Beteja në krye të OpenAI – krijuesit e chatbotit të AI ChatGPT – filloi shumë papritur të premten, kur bordi i drejtorëve njoftoi se po shkarkonte bashkëthemeluesin dhe shefin ekzekutiv, Sam Altman.

Në një postim në blog, bordi akuzoi Altman se nuk ishte “vazhdimisht i sinqertë në komunikimet e tij” dhe tha se si rezultat ata kishin “humbur besimin” në udhëheqjen e tij.

Janë vetëm gjashtë persona në atë bord – dhe dy prej tyre ishin Sam Altman dhe bashkëthemeluesi i tij Greg Brockman, të cilët u larguan pasi Altman u shkarkua.

Kështu, katër njerëz që e njihnin mirë atë dhe biznesin arritën në një pikë të tillë serioziteti, saqë dolën në veprim menjëherë, duke verbuar të gjithë komunitetin e teknologjisë duke përfshirë, siç thuhet, investitorët e tyre.

Elon Musk – gjithashtu një bashkëthemelues origjinal në OpenAI – shkroi në X, dikur Twitter, se ishte “shumë i shqetësuar”.

Ilya Sutskever, shkencëtari kryesor i firmës, ishte anëtar i atij bordi dhe “nuk do të ndërmerrte një veprim kaq drastik nëse nuk e ndjente se ishte absolutisht e nevojshme”, shkroi ai.

Sutskever tani ka shprehur keqardhjen e tij – dhe është një nga nënshkruesit e shumtë të një letre me dinamit drejtuar bordit të drejtorëve, duke bërë thirrje që Altman dhe Brockman të kthehen dhe duke sugjeruar që ata mund të largohen nga OpenAI nëse burrat nuk rikthehen në detyrë.

Çfarë e shkaktoi këtë grindje?

Pra, çfarë ishte ajo që ndezi këtë top bore që rrotullohej me shpejtësi? Ne në fakt ende nuk e dimë – por le të shqyrtojmë disa opsione.

Ka raporte se Altman po shqyrtonte disa projekte harduerike, duke përfshirë financimin dhe zhvillimin e një çipi AI, i cili do të kishte qenë një drejtim krejt tjetër në të cilin do të merrej OpenAI. A kishte bërë disa angazhime për të cilat bordi nuk ishte në dijeni?

Apo mund të zbresë në një tension shumë të vjetër dhe shumë njerëzor: paratë?

Në një memo të brendshme, përmbajtja e së cilës është raportuar gjerësisht, bordi e bëri të qartë se nuk po e akuzonte Altman-in për ndonjë “keqpërdorim financiar”.

Por ne e dimë se OpenAI u themelua si një organizatë jofitimprurëse. Kjo do të thotë, një kompani që nuk synon të fitojë para. Ai merr mjaft nga ajo që sjell për të mbuluar kostot e veta të funksionimit – dhe çdo shtesë investohet përsëri në biznes. Shumica e organizatave bamirëse janë jofitimprurëse.

Në vitin 2019 u formua një krah i ri i firmës – dhe kjo pjesë e saj ishte e orientuar drejt fitimit. Firma përcaktoi se si të dy do të bashkëjetonin. Ana e fitimit do të udhëhiqej nga pala jofitimprurëse dhe do të vendosej një kufi mbi kthimet që investitorët mund të fitonin.

Jo të gjithë ishin të lumtur për këtë – u tha se ishte një arsye kryesore pas vendimit të Elon Musk për t’u larguar nga firma.

Megjithatë, OpenAI tani e gjen veten në rrethanat e lumtura për të qenë me një vlerë të madhe parash. Një shitje e aksioneve të stafit, e cila nuk ka vazhduar sot, thuhet se u vlerësua në 86 miliardë dollarë.

A mund të ketë pasur ambicie për ta bërë anën fitimprurëse të biznesit më të fuqishëm?

Si do të përfundojë kjo?

OpenAI është në ndjekje të AGI – inteligjencës së përgjithshme artificiale. Nuk ekziston ende, dhe është shkak për frikë dhe panik. Në thelb është ideja që një ditë do të ketë mjete të AI që do të jenë në gjendje të kryejnë një sërë detyrash, si dhe, ose më mirë se njerëzit (që jemi ne) aktualisht.

Ka potencialin për të ndryshuar të gjithë mënyrën në të cilën ne i bëjmë gjërat. Punë, para, arsim – e gjithë kjo hidhet në ajër kur makinat mund të bëjnë gjëra në vend. Është një paketë tepër e fuqishme – ose të paktën, do të jetë.

A është OpenAI më afër kësaj sesa ne e kuptojmë dhe a e di Altman këtë? Në një fjalim shumë të fundit, ai tha se ajo që do të vinte vitin e ardhshëm do ta bënte robotin aktual ChatGPT të dukej si “një i afërm i çuditshëm”.

Mendoj se nuk ka gjasa. Emmett Shear, shefi i ri ekzekutiv i përkohshëm i OpenAI, postoi në X se “bordi nuk e hoqi Sam për ndonjë mosmarrëveshje specifike mbi sigurinë”.

Ai thotë se do të ketë një hetim për atë që ka ndodhur.

Por Microsoft, investitori më i madh i OpenAI, ka vendosur të mos shfrytëzojë një shans që Altman ta çojë këtë teknologji diku tjetër.

Ai do t’i bashkohet gjigantit të teknologjisë me bazë në Seattle, siç është njoftuar, për të udhëhequr një ekip kërkimor të AI që ende nuk është krijuar. Bashkëthemeluesi i tij Greg Brockman shkon me të dhe duke gjykuar nga numri i anëtarëve të stafit që postojnë në X sot, duket se ai do të marrë gjithashtu disa nga talentet kryesore të OpenAI.

Shumë anëtarë të stafit të OpenAI po ndajnë të njëjtin postim në X. Ai lexon: “OpenAI nuk është asgjë pa njerëzit e tij”.

A është ky një paralajmërim për Shear se ai mund të ketë disa punësime për të bërë? Një gazetar i BBC jashtë selisë së OpenAI, raportoi se në orën 09:30, në San Francisco, nuk kishte shenja të njerëzve që vinin për në punë.

Apo është thjesht një kujtesë se për gjithë kjo sagë ka të bëjë me një formë teknologjie që po riformon botën, në thelb është një dramë shumë njerëzore.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore