Gatimi

Sallatë siciliane me portokall


Sallate me portokall

Për përgatitjen e kësaj sallate zakonisht përdoren ullinj të zinj më të vegjël.

Është e nevojshme:

2 gjethe kopër të mëdha

2 portokaj

Rreth 100g ullinj të zinj sa më të vegjël

3-4 lugë vaj ulliri

Piper të zi, rigon të tharë për spërkatje (sipas dëshirës)

Përgatitja:

Pastroni finokun duke hequr majat fillimisht. Më pas hiqni pjesën e poshtme dhe “gjethet” më të forta të jashtme (në rast se bima është e re dhe lundron, atëherë hiqni vetëm pjesën e jashtme të hollë me thikë). Pritini koprin në gjysmë dhe hiqni rrënjën. Është shumë fibroze dhe duhet shmangur. Më pas vendoseni bimën me anën e prerë poshtë dhe e prisni në feta ose kubikë të hollë.

Qëroni portokallin dhe e prisni në kubikë. Përzieni kopër, portokall dhe ullinj në një tas sallatë. Shtoni kripë, piper dhe vaj ulliri. E trazojmë dhe e spërkasim lehtë me rigon të thatë.

Shënime:

Kjo sallatë merr shijen e saj pak para se ta servirni. Finoku ka tendencë të errësohet nëse e copëtoni dhe e lini të presë. Megjithatë, nëse dëshironi shumë që gjithçka të jetë gati paraprakisht, pas pastrimit dhe prerjes, vendosini fetat në ujë të ftohtë. Kullojeni dhe rregulloni sallatën.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore