Gatimi

Sallatë me patate dhe perime


Ilustrim

Sallatat janë një nga pjatat e preferuara të verës, sepse pak njerëz duan të qëndrojnë gjatë pranë sobës, dhe përveç kësaj, shumica e njerëzve nuk i pëlqejnë gatimet më të rënda në vapë.

Prandaj, ju mund ta përdorni këtë sallatë si një vakt të lehtë ose një meze. Përbërësit maten në një gotë me vëllim 120 ml.

Përbërësit:

3 gota patate të ziera të prera në kubikë

Gjysmë filxhani bizele jeshile

Gjysmë filxhani karota të prera në shkopinj

1 filxhan mollë të prera në kubikë

Kripë

Lëng limoni

Piper

125g majonezë

Përgatitja:

Skuqini karotat dhe bizelet në ujë të kripur, por jo në mënyrë që të jenë shumë të buta. Hidhni ujin dhe përzieni me patatet, mollët dhe majonezën sa është ende e ngrohtë. E rregullojmë sallatën me lëng limoni, kripë dhe piper dhe e lemë të pushojë për pak.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore