Aplikacione

Sa është pasuria e ish-shefit të OpenAI?


Sam Altman, një figurë e fuqishme në fushën e Inteligjencës Artificiale (AI) ishte bashkëthemeluesi dhe CEO i OpenAI deri në largimin e tij të papritur më 17 nëntor të këtij viti.

Altman ka drejtuar Y Combinator, që ka mbështetur kompani të suksesshme si Airbnb, Dropbox dhe Stripe.

Gjithashtu ka shërbyer si investitor për mbi 100 startup, duke përfshirë emra si Asana, Instacart dhe Pinterest.

OpenAI chief seeks new Microsoft funds to build 'superintelligence'

Pas largimit të tij nga OpenAI, Microsoft ka punësuar Altman dhe bashkëthemeluesin tjetër, Greg Brockman, për të drejtuar një ekip të kërkimit të AI.

Sam Altman, si disa personalitete të njohura si Bill Gates, Steve Jobs dhe Mark Zuckerberg, ka lënë kolegjin për të ndërtuar një startup.

Vlera neto e tij vlerësohet midis 500 dhe 700 milionë dollarëve, kryesisht nga pronësia e kapitalit në kompani private dhe investimet e zgjuara.

Megjithatë, vlera e tij e vërtetë neto është vështirë të përcaktohet për shkak të lidhjeve të fuqishme të tij me kompanitë private, të cilat vlerësohen në rreth 500 miliardë dollarë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore