Lajme

Rusia pretendon se ka ‘kapur’ Luhanskun: Çfarë thonë palët?


Rusia ka pohuar se forcat e saj kanë marrë kontrollin e plotë të provincës Luhansk në Ukrainën lindore, pasi pushtuan zonën e fundit ukrainase të Lysychansk.

Ukraina nuk konfirmoi menjëherë se qyteti ishte pushtuar, megjithëse zyrtarët ukrainas kishin raportuar breshëri intensive artilerie në zonat e banuara.

“Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, informoi presidentin, Vladimir Putin, se Luhansk-u ishte ‘çliruar'”, tha ministria ruse e Mbrojtjes, duke përdorur një term që ukrainasit e kanë hedhur poshtë si propagandë lufte.

Rusia më herët tha se forcat e saj kishin pushtuar fshatrat përreth Lysychansk dhe kishin rrethuar qytetin.

Para kësaj, Guvernatori i Luhansk-ut, Serhiy Haidai, kishte shkruar në llogarinë e tij në Telegram se “rusët po forcojnë pozicionet e tyre në zonën e Lysychanskut”.

Ndërkohë, Instituti për Studimin e Luftës, një institut me bazë në Washington, shkroi në një shënim informues se “forcat ukrainase ka të ngjarë të kryejnë një tërheqje të qëllimshme nga Lysychansk”.

Konferenca vuri në dukje se zyrtarët ushtarakë ukrainas “nuk njoftuan publikisht një tërheqje të trupave, por as nuk raportuan për betejat mbrojtëse rreth Lysychansk”.

Ai shtoi se Rusia “ka të ngjarë të vendosë kontroll mbi territorin e mbetur të rajonit të Luhanskut në ditët në vijim”.

Luftëtarët ukrainas kaluan javë të tëra duke u përpjekur për të mbrojtur Lysychansk-un dhe për ta mbajtur atë nga rënia në dorën e rusëse, siç bëri Severodonetsk-u javën e kaluar.

Një këshilltar presidencial parashikoi të shtunën vonë se fati i qytetit mund të përcaktohet brenda disa ditësh.

Një lumë ndan Lysychansk-un nga Severodonetsk.

Oleksiy Arestovych, një këshilltar i presidentit ukrainas, tha gjatë një interviste se forcat ruse kishin arritur për herë të parë të kalonin lumin nga veriu, duke krijuar një situatë “kërcënuese”.

Putin ka pohuar se rajoni i Donbasit me mbizotërim rusishtfolës është pro-rus, megjithëse sondazhet kanë treguar se nuk është kështu.

Udhëheqësi rus fillimisht shënjestroi Kievin dhe qytetet e tjera perëndimore pasi nisi pushtimin e tij, por u ripërqendrua në rajonin lindor të Donbasit.

Kjo pasi ofensiva e tij më e gjerë ngeci në fund të marsit.

Nëse Rusia merr kontrollin e plotë të Luhanskut, ajo do të pozicionohet më mirë për një ofensivë në Donetsk.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore